We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
Washing machine usage costs...
Can anyone help?
Im trying to work out roughly how much it is costing me to use my washing machine per load so that I can try and keep our electricity costs down...
We have a Zanussi Jet System 1200 (WJD1257W) with extra capacity and its a washer and dryer in one.
Im really trying to work out how much it costs me to wash my daughters nappies and this is the cycle i run...
Prewash
Cottons at 60c
takes around 2 hours 40 minutes and i run that around 4 times per week just for nappies, i then also tumble dry probably 2 of those loads per week.
if anyone can help me work out a rough cost then i would be really grateful!
Thank you
Im trying to work out roughly how much it is costing me to use my washing machine per load so that I can try and keep our electricity costs down...
We have a Zanussi Jet System 1200 (WJD1257W) with extra capacity and its a washer and dryer in one.
Im really trying to work out how much it costs me to wash my daughters nappies and this is the cycle i run...
Prewash
Cottons at 60c
takes around 2 hours 40 minutes and i run that around 4 times per week just for nappies, i then also tumble dry probably 2 of those loads per week.
if anyone can help me work out a rough cost then i would be really grateful!
Thank you

0
Comments
-
-
OMG!! How much does my plasma TV cost me to run!! :eek:0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 350K Banking & Borrowing
- 252.7K Reduce Debt & Boost Income
- 453.1K Spending & Discounts
- 243K Work, Benefits & Business
- 619.9K Mortgages, Homes & Bills
- 176.4K Life & Family
- 255.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 15.1K Coronavirus Support Boards