We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
help me out with my food bill

earwig
Posts: 1,097 Forumite

hi i have been slipping with my food buget and have been spending 100 per again on food and cleaning stuff i see that some off you are shopping for around 40 per week how do you do it what do you buy what do you eat ect we are a famley of four and like meat bassed foods when you say 40.00 is that just on dinners or is it lunches as well any ideas would be good
i cant slow down i wont be waiting for you i cant stop now because im dancing
0
Comments
-
Hi Earwig
I've been very bad myself this month, over £250 on 2 adults! So have spent the weekend making a list of everything in the fridge, freezer and cupboards and writing menu plans for the next few weeks based around them, could this be something you could start to get you back on track?
My OH can be very fussy, but main meals for us are normally:
Chilli & Rice
Lasagne
Spag Bol
Chicken Curry
Cheese & Potato Pie
Fajitas
Pasta Bake
All of the above are fairly cheap to make, and I always have at least 1 portion left over afterwards to freeze for another meal.
Hope this helps.Its nice to be important but more important to be nice!0 -
I find it hard to save money on food but cheap meals I've found are:
Homemade pizza - try not to put too much cheese on it.
sausages and mash
tuna cakes and wedges and salad
chicken fajitas (make the wraps from a recipe on the recipe board)
greek lamb meatballs, hummus and salad
shephards pie
chilli beans and rice (can make it with mince also)
pasta - tomato base sauce with ham, or ham and cream base
vege curry
chicken and vege soup (can get a frozen chicken from LIDL for about £1.70), serve with bread/bagette
turkey/chicken risotto
When turkey fillets are cheap I make turkey schnitzel and salad.
Shop at LIDL, ALDI or Netto as much as possible.
Mince is cheap at Netto at £1 a bag.
Try to use potatos, rice and pasta where possible in dishes.
For cleaning I only use value washing powder, bicarb, vinegar and thick bleach (sparingly). Wash the dishcloths to reuse and a metal scourer.0 -
We're a family of four too and I spend £200 per calender month on all housekeeping, thats breakfasts, lunches, dinner, snacks, laundry, cleaning, pet food etc.Organised people are just too lazy to look for things
F U Fund currently at £2500 -
thanks for your help the dinners we tend to have gose like this
monday takeaway
tuesday hamburgers home made chips
wednesday fishfingers chips and peas
thursady pork chop mash peas and green beans yorkshire pud
firday takeaway
saterday spag bol
sunday roast beef roast spuds yourksire pudd peas cauli
is this where i am wasting money as i know the meat can be dear but like i said we are meateaters and dont like things like pastys flans ect that much
i also do the weekly shop in sainsburrys our tesco is to big and i can never be asked to walk round it all we have an asda but not sure what there food is like as i have herd my freinds say its mainy cheep rubbish and although i want to save money on my bill i dont want to feed my famley rubish when it comes to dinners as we eat enough of that allready and i hate online shopping i done that before had loads of subitutes and short date meat and bread with one day on it you know the kind of thing and allthough i told the store and they didnt charge for the short date stuff i still had to go out and re buy it so it cost me more that week than normal so its not somthing i would do again thanksi cant slow down i wont be waiting for you i cant stop now because im dancing0 -
Well its the takeaways isnt it?
I dont know what you have as a takeaway but when OH bought Fish and chips for the 4 of us (as a treat),it was £20 and he said that was much cheaper than chinese takeaway would have been.
Asda food is alright ,I do my main shop there.
I spend anything from £16 up to £35 in a week and this week I did it for £13 as I already had some veg growing in the garden.0 -
I shop at both Tesco and Asdas. To be brutally honest I only shop at tesco for the clubcard vouchers and points otherwise I'd shop at Asdas. From what I see they have good quality products and the prices are cheaper than Tescos too. I can't think of one product at Asda's that I'd label as more 'rubbish' than Tescos. Tesco have done a great job of marketing themselves as good quality and good prices...but their prices aren't so great and the quality is the same as elsewhere.
However, it does depend on what you shop for. We walk by all the pre-made meals and stick to the fresh meat, fish and fruit & veg. Anything we want we make ourselves from scratch. Quite often these meals will be pre-made at the weekend and then frozen to save time later.
As far as short-date items...you'll find many people on these boards will go to the supermarket and will look for these items because they are often reduced in price. They will then stick them in the freezer and will eat as and when needed. Have done this myself and haven't had a problem. My sister use to work at a supermarket and quickly found out that 'best before dates' are mostly rubbish. You have to use your own common sense, eg, beef mince that looks ok, but has 1 day left will be fine for example.
From the look of your meals above it looks as if you should start by taking a quick look through the recipe index to get some ideas of things you can make yourself that don't involve chips or take aways.
Eg, when you have spag bol do you use a pre-made sauce....or do you make the sauce yourself? We have spag bol regularly and make the sauce ourselves. Simple really.....just a base of value chopped tomatoes, onion if we have any, a bit of stock and anything else that we fancy at the time. Generally for the 2 of us the meal costs around £1.25 per person. But the quantity we make is huge and OH eats loads....so could feed 3 people easily.
What do you think of the value and own brand products? Out of curiosity....are they cheap rubbish to you, or something decent that you can make something with?
Recent meals include spag bol, pie & mash, rice / pasta with various cuts of meat, jacket potatoes, casserole.Baby Year 1: Oh dear...on the move
Lily contracted Strep B Meningitis Dec 2006 :eek: Now seemingly a normal little monster. :beer:
Love to my two angels that I will never forget.0 -
well the takeaways are not inculed in the food bill they are paid for out of oh wages our last shop 98.54 was with out takeaways i know the takeaways are dear mondays being 12.00 and firdays being a tenner we are looking to drop one takaway a week to start with a view to get rid of both the thing is i never know what to cook as oh is quite fussy about what he will eat so a takeaway is an easy way out i have treid cooking a homemade version and to be honest i spent more buying the stuff for it than i would normaly on a takeaway and i had the mess to clear up after and it wasnt as nicei cant slow down i wont be waiting for you i cant stop now because im dancing0
-
A price book is quite a good idea.
List all the food you buy regularly and then list the price for each at Tesco, Asda, Lidl etc. You'll soon spot the bargains. You can use the online service to get the prices or use old receipts.
We eat a lot of pasta - with or without meat which is usually quite cheap - for example 1/2 lb good sausages skinned and crumbled and fried - then add tomatoes onions garlic etc. This amount of sausages done this way will feed 4 comfortably whereas if they were just grilled ds1 and dh would riot at the small amount.
Things like Spanish omelette are good for using leftovers - we had a particularly fine one for lunch today that cleared out loads of stuff from the fridge.“the princess jumped from the tower & she learned that she could fly all along. she never needed those wings.”
Amanda Lovelace, The Princess Saves Herself in this One0 -
some value products are ok like spuds bread cakes ect beans has to be heniz and meat has to be from uk apart from lamb new zeland i glad you are putting me stright about asda as i said i dont shop there because of what freinds have said im not a brand snob but somthings i have to buy like fairy washpowder i got doggy skin coke has to be coke the rest of the stuff tends to be sainsburrys own apart from the peas i dont like sainsburrys peas they have to be birds eyei cant slow down i wont be waiting for you i cant stop now because im dancing0
-
You could have a look at my new meal planner which costs me £43 per month for a family of 3
http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.html?p=2340412&posted=1#post23404122008 Comping ChallengeWon so far - £3010 Needed - £230Debt free since Oct 20040
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 350.4K Banking & Borrowing
- 252.9K Reduce Debt & Boost Income
- 453.3K Spending & Discounts
- 243.4K Work, Benefits & Business
- 598K Mortgages, Homes & Bills
- 176.6K Life & Family
- 256.5K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards