Microwave vs traditional rice - which is cheaper

Although per gram traditional rice is generally cheaper than microwave rice.  What happens when you take the cooking cost into account?  Has anyone found / done a scientific type check on this?

For me the microwave rice seems to be good value for money.

Comments

  • Can't comment directly on your query but if you pre soak the rice you can drastically reduce its cooking time down to around 4 mins or so.
  • Newbie_John
    Newbie_John Posts: 1,152 Forumite
    1,000 Posts Second Anniversary Name Dropper
    I cook my rice in microwave for about 10 minutes - 800W.
    The cost is about 5p.

    250g Microwaveable Basmati costs 50p at Sainsbury's - but that's a wet rice, not sure what it would be without water? But let's say half, 125g. So, a 1kg of rice costs you here - £4.

    Buying Basmati in bulk you can get it close to £1.30ish but you can buy cheapest 1kg for £1.80. So with cooking it would be about £2.

    More or less, traditional rice costs half the price of microwaveable rice.
  • DullGreyGuy
    DullGreyGuy Posts: 17,760 Forumite
    10,000 Posts Second Anniversary Name Dropper
    First of all, how are you cooking the "traditional rice"? It too can be microwaved
  • First of all, how are you cooking the "traditional rice"? It too can be microwaved
    Pouch rice may appear convenient but it is a license to print money. A little forward planning (ie soaking the rice in the morning before heading off to work) and its cooked in minutes, whether on the hob or in the microwave. 
    No man is worth crawling on this earth.

    So much to read, so little time.
  • Mnoee
    Mnoee Posts: 951 Forumite
    Fourth Anniversary 500 Posts Photogenic Homepage Hero
    I cook 600g of rice at a time, portion and freeze because I like brown rice which takes about half an hour on the hob (or the same in a microwave with lots of faff, according to Google). You could do more, I just rarely have the freezer space. 
  • DigSunPap
    DigSunPap Posts: 375 Forumite
    100 Posts Name Dropper
    For sure cheaper to buy traditional rice. Get much more bang for your buck and the packets of rice are only around 200g. You pay for the conveniency in using a microwave as opposed to cooking. Depends on your preference.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 350.3K Banking & Borrowing
  • 252.8K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.2K Spending & Discounts
  • 243.3K Work, Benefits & Business
  • 597.8K Mortgages, Homes & Bills
  • 176.6K Life & Family
  • 256.3K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.