📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

How much do you spend on groceries?

Options
1246

Comments

  • I spend around £100 a month (though recently that's more like £110-120) for just myself. Start the month with a big online shop and then top up my fresh items at Aldi halfway through the month. 
    Make £2025 in 2025 total £241.75/£2025
  • 3 adults 2 teenagers I spend around £120 a week, this used to be £100 but since the prices have gone up its increased. 
    This includes cleaning products and we only eat out/take away about once every two months. 

    I could get it down but I like fresh berries and yoghurt for breakfast which probably costs £12-15 a week. 

    We rarely drink at home and cook from scratch 
    Make £2023 in 2023 (#36) £3479.30/£2023

    Make £2024 in 2024...
  • Hi thanks so much for all the replies everyone. Makes me realise that we ought to try to halve our bill to 700 or maybe 800.  Though saying that, we cook everything from scratch, often batch cooking, nor do we drink much at home. Suspect it is all the kids' snacks and ice creams which are mounting up.  
    Thats an awful lot of snacks and ice creams 

    The only way to get your food shop down it to itemise everything you buy. Keep a shopping diary for a month, every food or drink item that is bought, you log it. Be it a cup of coffee or a mars bar, to a round of drinks down the pub to pop corn at the cinema, if it goes in your mouth or any of the family's mouth's write it down.  Even within two weeks you should see a pattern emerge , where you are spending without realising 
  • maisie_cat
    maisie_cat Posts: 2,136 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Academoney Grad
    2 adults and 1 fussy feline, we spend around £200-250 in Lidl including beer and wine, plus another £50 in Tesco for birthday cards and things we don't like in Lidl. The cat food comes from zooplus in bulk and she consumes around £35 a month. Loopaper , flour and cleaning supplies in bulk from Amazon every few months @ £50. I did a £120 bulk meat shop from Musclefood in Feb/March and we're just getting to the end, meat's expensive so we don't eat it daily.
  • I do not mean this in an offensive way, but I can’t comprehend how you are spending that much each month on 4 people? I suppose you have to factor in where you shop? Is this at M&S or Waitrose? As I imagine that odours be easily done.  Do you buy branded produce or supermarkets own brands. A few swaps here and there may help reduce your bill or just not buying the teenagers as many treats? 
  • GaleSF63
    GaleSF63 Posts: 1,541 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Photogenic Name Dropper
    edited 23 August 2022 at 8:06AM
    sap2011 said:
    I do not mean this in an offensive way, but I can’t comprehend how you are spending that much each month on 4 people? I suppose you have to factor in where you shop? Is this at M&S or Waitrose? As I imagine that odours be easily done.  Do you buy branded produce or supermarkets own brands. A few swaps here and there may help reduce your bill or just not buying the teenagers as many treats? 
    If you aren't worrying about how much you spend I think it's pretty easy to do. Look at the prices of things like beef and lamb, some pizzas, prepared salads, to give a few examples. When you are shopping for 4 people you expect your trolley to be full and for it to be expensive but possibly don't keep track of how often it's happening. At least if you do need to cut down, there's a lot of scope!

    PS. And Lurpak Spreadable  >:)
  • fdama
    fdama Posts: 32 Forumite
    Part of the Furniture 10 Posts Combo Breaker
    I'm single.
    £30 - 35 every fortnight including top up shop. (I don't eat takeaways for health and to cut costs so this covers all meals)
    2 meals a day.
    Hardly any meat. Mostly vegetarian now. 
    No Alcohol.
    No pre-prepared foods (e.g. frozen pizzas).


  • MrsStepford
    MrsStepford Posts: 1,798 Forumite
    Sixth Anniversary 1,000 Posts Photogenic Name Dropper
    £600 pcm budget for two adults, no pets.
    Mostly organic food, includes cleaning stuff. laundry powderand toiletries. Husband buys his own beer.and lottery tickets. 
  • I don't spend quite as much as MrsStepford (2 thirded maybe because a 1), but because I can afford it I go for high welfare ingredients and batch cook from scratch - freezing the surplus so I have a good choice for lunch (my only meal).  A single here.  

    I eat once a day - no breakfast and only a porridge like seed/fruit mix possibly at tea - not every day.  But I buy wine/beer and enjoy that with my main meal.
  • givememoney
    givememoney Posts: 1,240 Forumite
    Part of the Furniture 500 Posts I've been Money Tipped!
    2 seniors and spend roughly £90 per week.
    I shop online at Sainsburys weekly shop which is delivered then usually another tenner is spent topping up mainly salad stuff.
    I collect the nectar points which soon add up and generally spend them on clothes in TU within Sainsbuys. This feels like a bonus.
    We never have take away. I rarely buy processed foods just fresh meat and fish. 
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351K Banking & Borrowing
  • 253.1K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244.1K Work, Benefits & Business
  • 599K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.4K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.