We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Know your Onions!

Options
Especially if shopping at Tesco!
Today I discovered Tesco Brown Onions, loose, @ £0.75/kg or approx. 16p each.....

OR

Tesco Brown Onions, net wrapped in threes, 85p or approx. £2.20/kg,
almost 3 times the price of the loose ones!!
How is that possible/justifiable in any circumstances?!!
«134

Comments

  • PLRFD
    PLRFD Posts: 1,188 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper
    It can be the same with other veg and fruit it’s just another money maker for them.
  • dlusman
    dlusman Posts: 2,711 Forumite
    Tenth Anniversary 1,000 Posts I've been Money Tipped!
    Zissi wrote: »
    How is that possible/justifiable in any circumstances?!!


    Possible because most people shop "blind" and will just pick stuff up regardless.
    Justifiable because supermarkets are not charities and are out to make money.
  • DigForVictory
    DigForVictory Posts: 12,058 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Photogenic
    I found the clue was when there wasn't a comparison price rate, & it isn't just onions.
    Any choice between loose & packaged goods merits checking.
  • VfM4meplse
    VfM4meplse Posts: 34,269 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker I've been Money Tipped!
    dlusman wrote: »
    Possible because most people shop "blind" and will just pick stuff up regardless.
    Justifiable because supermarkets are not charities and are out to make money.
    It doesn't exactly foster goodwill amongst people that pay due regard to the message "Every Little Helps". Perhaps it should be "Every Little Helps Our Bottom Line And Sod Both Consumer And Supplier".
    Value-for-money-for-me-puhleeze!

    "No man is worth, crawling on the earth"- adapted from Bob Crewe and Bob Gaudio

    Hope is not a strategy :D...A child is for life, not just 18 years....Don't get me started on the NHS, because you won't win...I love chaz-ing!
  • Murphybear
    Murphybear Posts: 7,982 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Photogenic
    I find prepackaged bananas are a lot dearer than loose. Doesn't matter what supermarket you use
  • jenniewb
    jenniewb Posts: 12,842 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Photogenic Combo Breaker
    Pre-packaged fruit and veg has always been more expensive than loose. I don't know when this has not been the case. I think it's because supermarkets assume people too tired and/or lazy to pick their own are also too tired and/or lazy to check prices.
  • comeandgo
    comeandgo Posts: 5,930 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper
    Zissi wrote: »
    Especially if shopping at Tesco!
    Today I discovered Tesco Brown Onions, loose, @ £0.75/kg or approx. 16p each.....

    OR

    Tesco Brown Onions, net wrapped in threes, 85p or approx. £2.20/kg,
    almost 3 times the price of the loose ones!!
    How is that possible/justifiable in any circumstances?!!

    Tesco have onions in plastic bags same price as the loose. If you checked the quality of those in the netting you would see they are a different product. I always buy the cheaper onions but some people may prefer a better onion.
  • Bacman
    Bacman Posts: 537 Forumite
    500 Posts Fourth Anniversary Name Dropper Photogenic
    Items vary a lot in supermarkets, buying loose fruit and veg means you can pick what you want and also is about 1/3 - 1/2 less cost.


    Also think what you are going to use a veg for - for example if you are going to chop mushrooms or tomatoes there is no justification for not getting the cheapest pack per kilo as they look the same when chopped up. You can easily pay up to 3x what you need to on similar products if you don't use common sense.


    If the supermarket doesn't show cost per kilo and only shows cost per item, take the pack to their weigh machines, then you can easily work it out for yourself.
  • The netted ones tend to be larger onions in better conditions than the loose

    Which is why I always buy the netted
  • Bacman
    Bacman Posts: 537 Forumite
    500 Posts Fourth Anniversary Name Dropper Photogenic
    Netted fruit or veg look better but that is because of the colour of the netting. Satsumas or oranges look redder and riper for example, whilst not being so. You can pick 6 oranges for the same price as 4 packed ones and unlike the packed ones you have better chance yours are also better (way to choose oranges - skin feels soft enough to peel but fruit is not going off or too soft, and (this is important) the orange feels heavier - heavier means more liquid in other words less likely to be dry inside).
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351K Banking & Borrowing
  • 253.1K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244K Work, Benefits & Business
  • 599K Mortgages, Homes & Bills
  • 176.9K Life & Family
  • 257.4K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.