We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Can you live of basic/value/smartprice food for a month?
Comments
-
:wave: Hiya hon!
That's pretty much how we try and shop these days - but with plenty of fruit and veg thrown in. (Oooh, you'd be amazed at the things I can do with Value mince! :rotfl: )
The main thing don't like about value mince is the fat content, which is about 28%!
Lidl do a pack of lean mince for about £1.20 though, so what we do is buy one of these, but only use half a pack at a time, then add a can of tinned beans (borlotti, black eyed etc). These are very cheap and probably even better for you than lean mince!0 -
Living on smartprice foods is something I've been doing for months to almost a year now. My monthly food budget is £40, but often comes to less than that.
Easily done, you just need to brush aside the 'stigma' associated with smart price foods. Once you do, job's a good'n.Debt free since 2014 - now saving for a mortgage deposit :heart2:
This time I'm on top of it! We live and learn :coffee:0 -
JCD_Capulet wrote: »Living on smartprice foods is something I've been doing for months to almost a year now. My monthly food budget is £40, but often comes to less than that.
Easily done, you just need to brush aside the 'stigma' associated with smart price foods. Once you do, job's a good'n.
Is that just for you or your mum as well? Either way that's amazing :beer:DFW Nerd no. 496 - Proud to be dealing with my debts!!0 -
The link to the sainsbury's student advice is here for anyone that is interested!
http://www.sainsburys.co.uk/shoppingandservices/student_savings/savings/great_student_savings?from=http://www.sainsburys.co.uk/food/foodandfeatures/sainsburys_food_ranges/organics/5_meal_ideas/meal_ideas.htm
Carli xDebt free since 2014 - now saving for a mortgage deposit :heart2:
This time I'm on top of it! We live and learn :coffee:0 -
Is that just for you or your mum as well? Either way that's amazing :beer:
Nope that's just me hon, I live alone. I've managed to cut costs even more by finding the IAMS food my cats need in poundland. So I spent about £20 in there one day snapping up as much as I could. Previously my £10 per week was for my food AND the cats food, but with alot of stock for them in the cupboards I now have a few quid extra each week for slightly pricier food (i.e, anything over £1 :rotfl: )Debt free since 2014 - now saving for a mortgage deposit :heart2:
This time I'm on top of it! We live and learn :coffee:0 -
That's excellent Joanne! I thought you were moving in with your mum for some reason
Ah well...
DFW Nerd no. 496 - Proud to be dealing with my debts!!0 -
That's excellent Joanne! I thought you were moving in with your mum for some reason
Ah well...
But, back on topic.....It can totally be done.Debt free since 2014 - now saving for a mortgage deposit :heart2:
This time I'm on top of it! We live and learn :coffee:0 -
painted_lady wrote: »I lived off kwik save no frills for 3 years as a student, 1995 - 1998
Hey, that's the same years i went to uni.
I saw a programme once about supermarkets and their value brands, and basically Heinz make all the beans you see in a value supermarket. They create the normal full price ones with their own packaging etc, and the supermarkets ones in the same production process because they would rather make a tiny/break even profit on them than have a competitor take their contracts. So i bet the theory is the same for most other things."I have enough money to last me the rest of my life, unless I buy something."0 -
We just done our monthly shop at asda,for 2 adults and a baby, £138, included
- 2 large washing powders(the 50 wash ones, one non bio, one bio)
- 3 cartons baby milk (over £20)
- fridge and freezer probably most fulll they been in years
- few bottles of beer
- loads and loads of veg (went in evening, was reduced, some items to 10p, I will freeze some and make some into soups, pies, quiches etc and freeze portions)
- except a few pizzas, didnt buy anything already made, such as quiches, pies, fancy sauces, I do enjoy cooking though and will spend a day cooking these fancy things at a fraction of the cost
- some smart price curry sauce at 6p a tin (hope this is nice, it was regular price)
-Used £7 of voucher I had0 -
No shame at all attached in using the basics! If anything it proves to everyone else in the supermarket that you know how to cook your food properly. A former colleague of mine (Grrrrrrr, calm down, calm down..........you don't work with her anymore) is about 36 and lives of Marks and Spencers stuff, took 6 months in her new house before she realised that her cooker was not wired up, and had to ask us, "When you do scrambled eggs, do you actually have to take them out the shell?"
Next time someone looks down on you for having loads of basics in the trolley, pity them, they probably don't even know how to do some scrambled eggs or whether their own cooker is wired up.Almost debt-free, but certainly even with the Banks!0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.3K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.8K Spending & Discounts
- 244.3K Work, Benefits & Business
- 599.5K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.8K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards