PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Eat Well For Less Series 3

1181921232434

Comments

  • maman
    maman Posts: 29,784 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper
    pelirocco wrote: »
    Im not a great fan of ready grated cheese , I've not found with with a great deal of flavour , but I do buy it to take into work ( along with other stuff ) so we can making lunches up through out the week .
    I have in the past used my food processor to grate large amounts of cheese , kept it in tub in the fridge , but find it goes mouldy pretty quickly.
    But at the end of the day i, buying ready grated cheese isnt really a budget breaker


    I keep grated cheese in the freezer. It defrosts really quickly and can be added frozen to sauces. It's likely in a packed lunch it would defrost long before you get to eat it.


    I think you need to shop around a bit. Some grated cheese is hardly more expensive per kg than a block. But taking a quick look at Sainsbury's own brand: £5 per kg for block, £6.50 for grated. Interestingly mature, medium and mid are all the same price???
  • PasturesNew
    PasturesNew Posts: 70,698 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Photogenic
    edited 30 July 2016 at 12:31PM
    I buy blocks of mature cheddar at Lidl (currently about £4.25/Kg). When it's time to open the pack I'll slice it into 1" wide blocks that will fit my Aldi £4 hand-grater, so next time I just reach in the bag for the next stick to grate. Once opened the bag is sealed with one of those clips, so it's air-tight.

    I then hand-grate one stick into a plastic takeaway lidded box. I'll then use about 1/3rd of that with whatever I'm cooking right now - and toss the box into the fridge.

    Right now I've 5 bags of cheddar in the fridge unopened .... and there's grated cheese in the box.

    If I did want to freeze cheese, I'd cut it before I froze it, so I could take out just what I need.

    A 1" stick of cheddar's usually about 70 grams or so as I tend to buy the 350gram bags. 70 grams of grated cheese is usually enough for 3 uses (most often sandwiches or cheesy chips).
  • pelirocco
    pelirocco Posts: 8,275 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper
    maman wrote: »
    I keep grated cheese in the freezer. It defrosts really quickly and can be added frozen to sauces. It's likely in a packed lunch it would defrost long before you get to eat it.


    I think you need to shop around a bit. Some grated cheese is hardly more expensive per kg than a block. But taking a quick look at Sainsbury's own brand: £5 per kg for block, £6.50 for grated. Interestingly mature, medium and mid are all the same price???


    I don't need to shop around at all , I was merely responding to someone else's post lol
    Vuja De - the feeling you'll be here later
  • pelirocco
    pelirocco Posts: 8,275 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper
    slightly off topic , but plastic isn't the best wrap for cheese , you should use foil or waxed paper ....and apparently the vegetable / salad draw is the best place
    Vuja De - the feeling you'll be here later
  • catkins
    catkins Posts: 5,703 Forumite
    I've been Money Tipped!
    pelirocco wrote: »
    Im not a great fan of ready grated cheese , I've not found with with a great deal of flavour , but I do buy it to take into work ( along with other stuff ) so we can making lunches up through out the week .
    I have in the past used my food processor to grate large amounts of cheese , kept it in tub in the fridge , but find it goes mouldy pretty quickly.
    But at the end of the day i, buying ready grated cheese isnt really a budget breaker

    I've never bought grated cheese and never would. I just grate it as I need it which isn't that often. If I used it a lot I would grate it in bulk and then freeze portions of it. It keeps for ages in the freezer.

    No buying block cheese isn't a great saving but if people are trying to cut down their food spending it is one thing to look at. Also whilst value grated cheese can be around £5 for 1kg some of it is £11 or £12 for 1kg which I think is expensive and certainly more so than buying a block of cheese.
    maman wrote: »
    I keep grated cheese in the freezer. It defrosts really quickly and can be added frozen to sauces. It's likely in a packed lunch it would defrost long before you get to eat it.

    I think you need to shop around a bit. Some grated cheese is hardly more expensive per kg than a block. But taking a quick look at Sainsbury's own brand: £5 per kg for block, £6.50 for grated. Interestingly mature, medium and mid are all the same price???

    No, as I said above, some grated is not a lot dearer but a lot are. I think even a £1.50 saving is worth it personally and I don't buy much cheese as I don't really like it
    The world is over 4 billion years old and yet you somehow managed to exist at the same time as David Bowie
  • Gigervamp
    Gigervamp Posts: 6,583 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    I buy the grated mozzarella sometimes as grating the blocks is tricky, but with cheddar, I just grate as it's needed.
  • PasturesNew
    PasturesNew Posts: 70,698 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Photogenic
    pelirocco wrote: »
    slightly off topic , but plastic isn't the best wrap for cheese , you should use foil or waxed paper ....and apparently the vegetable / salad draw is the best place

    And others don't care.

    If we cared about everything - and read everything about those subjects to discover the latest thing to care about .... we'd never have time to eat and would die.
    :)
  • VfM4meplse
    VfM4meplse Posts: 34,269 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker I've been Money Tipped!
    I buy blocks of mature cheddar at Lidl (currently about £4.25/Kg). When it's time to open the pack I'll slice it into 1" wide blocks that will fit my Aldi £4 hand-grater, so next time I just reach in the bag for the next stick to grate. Once opened the bag is sealed with one of those clips, so it's air-tight.

    I then hand-grate one stick into a plastic takeaway lidded box. I'll then use about 1/3rd of that with whatever I'm cooking right now - and toss the box into the fridge.

    Right now I've 5 bags of cheddar in the fridge unopened .... and there's grated cheese in the box.

    If I did want to freeze cheese, I'd cut it before I froze it, so I could take out just what I need.

    A 1" stick of cheddar's usually about 70 grams or so as I tend to buy the 350gram bags. 70 grams of grated cheese is usually enough for 3 uses (most often sandwiches or cheesy chips).
    OMG you've turned it into an art form! :D
    Value-for-money-for-me-puhleeze!

    "No man is worth, crawling on the earth"- adapted from Bob Crewe and Bob Gaudio

    Hope is not a strategy :D...A child is for life, not just 18 years....Don't get me started on the NHS, because you won't win...I love chaz-ing!
  • PasturesNew
    PasturesNew Posts: 70,698 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Photogenic
    VfM4meplse wrote: »
    OMG you've turned it into an art form! :D

    :)

    I also know that I use 20 grams of salad cream in a typical FF sandwich.

    I have very complex behaviours, fears, phobias and whatnot I have to eat around :)

    Nothing in a shop can be purchased until I have ascertained and compared the £/100g of every option and choice available to me .... and, even after doing that, I'll often walk off as I can't be SURE I'm paying the best price :)
  • JIL
    JIL Posts: 8,840 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Photogenic
    I have a confession to make, a regular staple in my shopping is a big bag of Aldi every day grated cheese and a pack of Aldi everyday cheese slices.
    I use the grated in cooking and toppings and the slices on toast and in sandwiches. It tastes ok to me.

    If I was eating cheese with crackers, which I rarely do I would buy it in block.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.2K Work, Benefits & Business
  • 599.4K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.7K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.