We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum. This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are - or become - political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
Is this right?
I went into morrisons the other night, they had a pack of two Apple lattice tarts the price said 65p each two for 110p
They had a price ticket of 110p on the pack, so I thought it's a buy one get one free?
No the price of 65p was for one tart, should they be selling items in this manner as you would literally have to take one tart out of the pack to buy, very confusing and I think sneaky
They had a price ticket of 110p on the pack, so I thought it's a buy one get one free?
No the price of 65p was for one tart, should they be selling items in this manner as you would literally have to take one tart out of the pack to buy, very confusing and I think sneaky
0
Comments
-
No I don't think that's right at all.0
-
Yes this is fine - you were buying two pies priced at £0.65 each and two for £1.10 in the pack so there was a saving though minimal (2= £1.30)0
-
were some singly wrapped and some wrapped in pairs?0
-
Was this in-store bakery or off the shelf?
Are you referring to a promotional label, the price-label on the shelf-edge, or information on the packaging of the product itself?
How were the two prices described, and what was their relative prominence?
£1.10 for 2 is a discounted price when the price for one is 65p.0 -
The OP understands that £1.10 is the discounted price when the price for one is 65p.
The point is that this is a two pack they are selling. So one unit which comprises 2 pies. If they had been individual then this would have been correct as you have the option to purchase just one pie. The pack could not be opened and divided therefore there should just have been a unit price of £1.10 as the 65p price was inapplicable on this particular unit (regardless of whether single pies were on the shelf or not).
Rather like putting 40p each, four for £1 on a multipack of 4 mars bars. You cant split the pack therefore the 40p each price is completely irrelevant.Please do not quote spam as this enables it to 'live on' once the spam post is removed.
If you quote me, don't forget the capital 'M'
Declutterers of the world - unite! :rotfl::rotfl:0 -
There is no reason not to have the sign - perfectly normal in bakery sections. Some prepacked quantities run out or may still be available from the staffed counter. If there are only two-packs left then an assistant may well be happy to split a pack (completely different to the Mars Bar scenario.)
There is, however, a potential issue but not the one the OP thinks - it is possible that running two single tarts separately through the till does not trigger the reduction. This at least has been the case with Morrison's loose rolls - you had to choose the 'five rolls for a £1' button at the till rather than 'a single 35p roll times five '.0 -
As others have said - We need more info on the exact circumstances
It is highly possible that they where available as singles at 65p each and in a "2 pack" at £1.10 - but OP did not see the singles ( or there where none left in stock )0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 347.8K Banking & Borrowing
- 251.9K Reduce Debt & Boost Income
- 452.2K Spending & Discounts
- 240.2K Work, Benefits & Business
- 616.4K Mortgages, Homes & Bills
- 175.4K Life & Family
- 253.5K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 15.1K Coronavirus Support Boards