📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Lily's kitchen

Options
Does anyone feed this and what are your views please as it's very expensive
Thanks

Comments

  • hmc
    hmc Posts: 2,483 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    Obviously no one lol!
  • Not habitually, but I feed the canned food now and again. Compared to most canned brands the ingredients are very good, and my fussy Rough Collie loves it. He has sensitive digestion and allergies, and this food upsets neither.
    Egg Loan - [strike]£4921.84[/strike] £0!! :j Barclaycard - £3866.47 Legal + Trade - [strike]£2700.96[/strike] £0!! :j Triton - [strike]£1730.89[/strike] £0!! :j Next - [STRIKE]£776.15[/STRIKE] £126.88 Littlewoods - [strike]£217.16[/strike] £0!! :j Housemate - [strike]£1300[/strike] £0!! :j Capital One - [STRIKE]£1652.51[/STRIKE] £1,081.58 Vanquis - [strike]£2337.75[/strike] £375.58
    A Payment A Day - £379.02 to Egg.
  • hmc
    hmc Posts: 2,483 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    Got a 1k bag today to start to mix in with their food. Blimey they went nuts for it! Don't think the change over will take long .big bag in order, it's going to cost approx £82 a month to feed my 2 no idea how I'm going to afford it but I'm hoping it will help my old boy lose weight and help his arthritis, what cost my boys well being .....
  • My dog gets the tins on special occasions. It's very pricey, but clearly very good.
    Whether it's actually any better than Nature's Menu tins etc, I don't know.
    I do know the dog really likes it.
  • My friend used it for her dog when she was suffering late stage kidney failure - it was suitable for her very limited diet and she absolutely loved it. It helped her keep some weight on her very poorly puppy (she was only 18 months).
    :j Married to the Love of my Life 02.08.2014 - Now I'm Mrs E :j

    "You shall not be tested with more than you can tolerate even if you don't know it at the time"

    14 Projects in 2014 - 7/14 (not quite so optimistic!) :o
  • I bought a tray for my cat when she was being very finicky, and she didn't really go for it. Glad though, as it was unbelievably expensive!
  • hmc
    hmc Posts: 2,483 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    Well they are very excited every time the bag is opened ,like when I get the treat box out lol
    Don't wet it or out some wet in and they eat it all,that's a 1st! So will see how we go for a month then weigh in again
  • RachRubyD
    RachRubyD Posts: 418 Forumite
    edited 21 February 2014 at 10:30PM
    It's a very good pet food but to expensive. You could achieve similar doing a homecooked diet for your dog but I know time and getting the nutrition right is hard.

    I buy the treats though as they normally on offer at amazon. I get the Cheese and Apple treats for my dog. I got a pack of 4 for about £4-5 couple months back and a pack lasts my cav about 3 weeks. They are about £11 at the moment for pack of 4 but normally go on offer now and again. They the perfect treat for a smaller dog.

    We also buy the cat lily kitchens Cat Chicken Crunchy Nibbles. My mum was buying her the asda's own treats which are £1 for 90g and full of crap. I told her thats it only £4.50 free delievery on amazon for lilys kitchen which are high quality ingredients and much better for the cat and you get 400g. So your paying roughly around the same price as asda's own MADNESS.

    I just somewhere like pets at home stocked them so I just buy a couple to have in. I feed my cav a raw diet from nutriment but I like to have in some wet/dry food just incase.

    Glad to hear your dogs love it though, mine won't eat any dry food she sometimes eats eden but thats even a battle. You can get Lily's kitchen on offer from zooplus. About £60 for 2x7kg.

    I think if you put your money into a good food normally you save on medication and vet bills. I've just spent £50 on mine on Paul Mitchell dog shampoo and conditioner, a new coat and supplements. Honestly wish I could spend £20 on myself for hair products haha.
  • I feed my boys on Lily's kitchen and they love it. I give them the venison biscuits with a bit of the tinned mixed in. It doesn't actually work out that expensive if you feed the correct amount (you can calculate exact amount on the website). If I was just feeding the dry it would cost me just 66p a day to feed my 2 yorkies which is not a lot for a good quality food. I was working cost out for a customer at work the other day and it worked out to £1.25 a day for a labrador;)
  • hmc
    hmc Posts: 2,483 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    Well they still loving it. Go mad when I go in the pantry feeding time. You have to be careful about the calculations on the website though, I rang up and she said the website was too low so whether or not that's lilies kitchen wanting you to spend more I'm not sure so I sort of feed in between the two is costing about £2.50 a day for a spaniel and a collie. Yet to see if the collie going to lose any weight
    The spaniel has it dry on the Collie has his wetted going to try different flavoured bag next time
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.2K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.2K Work, Benefits & Business
  • 599.2K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.6K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.