We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
2 Adults, 1 Child and a weekly budget of £40
Options

13katrina
Posts: 56 Forumite
Hello,
It's been a while since I last posted but need some advice.
My husband and I have been back together for about 2 months - the only problem is my shopping budget is out of control - he eats loads. We’re a family of 3, two adults and a daughter aged 3 – my daughter attends nursery from 9-3.30, Monday to Friday so gets a 2-course meal included in her fees. However, she’s a skinny-minnie who can eat for England – she usually eats another main meal with us in the evening plus is constantly asking for snacks (which again the cost adds up).
Is £40 a week a realistic budget for food and all other household products (e.g. toiletries and cleaning materials)?
I’m a reasonable cook and am happy to cook from scratch most days.
Any hints, tips, advice gratefully received.
It's been a while since I last posted but need some advice.
My husband and I have been back together for about 2 months - the only problem is my shopping budget is out of control - he eats loads. We’re a family of 3, two adults and a daughter aged 3 – my daughter attends nursery from 9-3.30, Monday to Friday so gets a 2-course meal included in her fees. However, she’s a skinny-minnie who can eat for England – she usually eats another main meal with us in the evening plus is constantly asking for snacks (which again the cost adds up).
Is £40 a week a realistic budget for food and all other household products (e.g. toiletries and cleaning materials)?
I’m a reasonable cook and am happy to cook from scratch most days.
Any hints, tips, advice gratefully received.
Proud to be dealing with my debts
Light Bulb Date: January 2007
Debt Free Date: July 2008
Light Bulb Date: January 2007
Debt Free Date: July 2008
0
Comments
-
I would say its very reasonable as long as you meal plan, even make extra and freeze it. How about flapjacks (HM) as snacks for your daughter? They are filling but very cheap to make. I got the recipe of off the recipe index on here.
As for cleaning, stick to stardrops, vinegar and bicarb. Mix soap powder with soda crystals or even just cut down the amount you use. Since switching to using these instead of lots of fancy cleaners I've saved lots of money and my asthma isn't as bad.
What kind of meals do your family enjoy? Is there anything they won't eat?CC2 = £8687.86 ([STRIKE]£10000[/STRIKE] )CC1 = £0 ([STRIKE]£9983[/STRIKE] ); Reusing shopping bags savings =£5.80 vs spent £1.05.Wine is like opera. You can enjoy it even if you don't understand it and too much can give you a headache the next day J0 -
My family will eat just about anything - we're really into meat and two veg type meals or things like spag bol, curry, pasta dishes are a favourite with my daughter.
They both like to snack a lot too.Proud to be dealing with my debts
Light Bulb Date: January 2007
Debt Free Date: July 20080 -
The budget my OH & I set is no more than £30 a week for the 2 of us including all toiletries/household products, so £40 for the three of you is perfectly reasonable.
You just have to get into the way of being frugal, making sure nothing gets wasted and keeping eyes peeled for useful tips for cutting down on things.0 -
A good cheap pasta bake dish I make when feeding very hungry people is:
As much pasta as I think I'll need, precooked (I use the 3Kg penne from Tesco for a quid)
a can of campbells cream of chicken condensed soup (try your pound shops, most have three for a pound at the moment)
1 rasher of bacon per person chopped (or what ever bits of meat you have)
I then throw in sweetcorn (17p a tin)
Put it all in an ovenproof dish and top with breadcrumbs and a little cheese
Very filling and tasty. Once cooled any left overs I usually freeze and it freezes fine.CC2 = £8687.86 ([STRIKE]£10000[/STRIKE] )CC1 = £0 ([STRIKE]£9983[/STRIKE] ); Reusing shopping bags savings =£5.80 vs spent £1.05.Wine is like opera. You can enjoy it even if you don't understand it and too much can give you a headache the next day J0 -
Do you make your own spag bol? Remember and add a handful of porridge oats to the mince to make it go a little further. I buy the Tesco value porridge oats which are about 50p for 1Kg.CC2 = £8687.86 ([STRIKE]£10000[/STRIKE] )CC1 = £0 ([STRIKE]£9983[/STRIKE] ); Reusing shopping bags savings =£5.80 vs spent £1.05.Wine is like opera. You can enjoy it even if you don't understand it and too much can give you a headache the next day J0
-
Thanks unixgirluk about the tip for getting the condensed soups for 3 for a pound, I have been paying 49p per can in Sainsburys. Will get myself down to the pound shop pronto!
:T0 -
No problem GreenNinja, I love my local Poundland. Last month it was 2 Sharwoods jars of sauces for a pound. not very OS I know but great in an emergency when you get unexpected visitors.CC2 = £8687.86 ([STRIKE]£10000[/STRIKE] )CC1 = £0 ([STRIKE]£9983[/STRIKE] ); Reusing shopping bags savings =£5.80 vs spent £1.05.Wine is like opera. You can enjoy it even if you don't understand it and too much can give you a headache the next day J0
-
Must get down to mine more often!
I actually think the condensed soup tastes nicer in pasta bakes than those expensive sauces!0 -
Hiya, we're in the same situation as yourselves i.e. two adults and 1 child (6yr old daughter) we've also got a cat and a dog and I can usually get our shopping done for around £35 per week including pet food, toiletries and cleaning stuff. I always make a list before I go and price things up on the asda/tesco website. I'll try and find one of my usual lists and menu plans and post it for you in a bit!!!
EmMarriages are made in heaven, but then again so is thunder and lightning!!!.....getting divorced lol :j
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Trying to "up" my income and rookie oldstyler0 -
Thanks for all your replies.
Unixgirluk - Does the porridge oats affect the flovour of the spag. bol? Pasta dish sounds fab and really simple to make - how long do you put it in the oven for? We do have a pound land, tbh I didn't know they sold food products, will have to have a look this weekend.
emmie1234 - If you could add your menu plan and list, that would be fab - I think I just need a good starting point.Proud to be dealing with my debts
Light Bulb Date: January 2007
Debt Free Date: July 20080
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351K Banking & Borrowing
- 253.1K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244K Work, Benefits & Business
- 599K Mortgages, Homes & Bills
- 176.9K Life & Family
- 257.4K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards