PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Things that are cheaper to make than buy?

Options
13567

Comments

  • chirpchirp
    chirpchirp Posts: 1,983 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    edited 19 October 2012 at 4:04PM
    Casseroles are always good especially at this time of year. They certainly work out cheaper than ready meals and I like to equate a meal in to working out as a saving based on eating out. If I don't cook I might get a takeaway which comes in at about £15-£20 for three of us or double if eating out.

    Tonight's casserole:

    2 pork chops ( bought reduced @ 5 for £3.25)
    1 chicken fillet (£1.20)
    Tin of tomatoes (29p)
    2 cloves of garlic
    Onion (less than 10p, bought a huge bag for £1.39)
    shallots
    Carrots - about 10p as bag - 39p in aldi this week

    I forgot, half a bottle of some Sangrina which had tasted horrible as a drink.
  • joedenise
    joedenise Posts: 17,736 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper
    Bought about £2 of root veg and chopped up. Have made one lot of stew with beef in the SC which fed the 2 of us 3 meals. Rest of veg has been chopped up and frozen - 4 bags, each of which will make a soup with some added beef, lamb or chicken which will last at least 2 and probably 3 meals. For a total of about £10 I'll have got 14 -15 meals so am happy with that.

    Denise
  • Popperwell
    Popperwell Posts: 5,088 Forumite
    edited 19 October 2012 at 11:22PM
    I must learn more about how to freeze fresh veg...so I don't throw anything out un-necessarily though I do manage quite a few meals.

    As for home made I love it but today I purchased a Tate and Lyle cake(sticky toffee and apple flavour)and 12 lime topped cupcakes for Halloween both for £2, I could not make them any quicker or cheaper.
    "A government afraid of its citizens is a Democracy. Citizens afraid of government is tyranny!" ~Thomas Jefferson

    "Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in a while, or the light won't come in" ~ Alan Alda
  • Having just made pizza - mmm...pizza - I had to add it to the list! What we've just made was as yummy as any of the big-name takeaways, but cost less than all but the mankiest of supermarket offerings! We got to have the toppings we wanted in the quantities we chose too ;) Of course, there is some washing up, but I don't mind that because I think my hourly rate for washing a few bowls will work out being pretty good! :D
  • quintwins wrote: »
    could you give me recipes/method for both of these pretty please :)

    http://www.food.com/recipe/easy-no-knead-dutch-oven-crusty-bread-282232


    http://www.food.com/recipe/chewy-flour-tortillas-318858

    The bread recipe is the one I use all the time. I used to use the mse soft flour tortilla recipe and now can't find it, but the recipe I have linked to is the same ingredients and method.

    Good luck.
    nov grocery challenge, £.227.69/300, 9/25 nsd: , 7 Cmo, 10 egm.
    Me, 10 yo dd, and the dog. all food and drinks, in and out, plus household shopping.
  • craigywv
    craigywv Posts: 2,342 Forumite
    Popperwell wrote: »
    I must learn more about how to freeze fresh veg...so I don't throw anything out un-necessarily though I do manage quite a few meals.

    As for home made I love it but today I purchased a Tate and Lyle cake(sticky toffee and apple flavour)and 12 lime topped cupcakes for Halloween both for £2, I could not make them any quicker or cheaper.
    yum yum love the sticky toffee one with custard:)
    C.R.A.P.R.O.L.L.Z #7 member N.I splinter-group co-ordinater :p I dont suffer from insanity....I enjoy every minute of it!!.:)
  • Popperwell
    Popperwell Posts: 5,088 Forumite
    I may make the effort to have some custard...;)

    When I say £2 I actually mean each item was £1 so I thought that was not too bad...
    "A government afraid of its citizens is a Democracy. Citizens afraid of government is tyranny!" ~Thomas Jefferson

    "Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in a while, or the light won't come in" ~ Alan Alda
  • jem132
    jem132 Posts: 511 Forumite
    I was wondering do any ov you know any good veg soup recipes my dh bought 3 of each of aldis super six.
    I have dyslexia so I apologize for my spelling and grammar
  • For me the things that are cheaper to make than buy are bread, (using 500g of flour per loaf) that makes a decent loaf for approx 30p, and home made soups, cost depended upon veg used and if you buy it or grow your own. I grow a lot of my own so I consider most veg based soups practically free cost wise.

    I also make meat pies, they work out about a £1 per portion when made in bulk, not sure how that works compared to supermarket type prices but they are full of meat and much better than the stuff in supermarkets, so the extra effort is worth it for the taste/quality alone
    Dont wait for your boat to come in 'Swim out and meet the bloody thing' ;)
  • [Deleted User]
    [Deleted User] Posts: 17,413 Forumite
    10,000 Posts I've been Money Tipped!
    I made a large sponge cake yesterday with two eggs and flour,stork marg a grated up lemon and some caster sugar.I topped it with the juice of the lemon and some brown sugar warmed up in the microwave It is delicious and will do me for the week as a cut-and come-again cake.I also made some biscuits from a Be-ro recipe and they to are rather yummyI much prefer my own cooking to chemical induced food at least I know whats in the stuff I am eating.OK I do have more time than most at the week-ends but during the week I also make fairy cakes for my DGC and would never buy them from a supermarket Even if you had to buy (which I don't) a packet of value sponge mix from the supermarket and add an egg it will be cheaper than buying it in a packet ready made.I cook virtually everthing from scratch and my grandsons always say your house always smells lovely Gran (I don't use air freshners either ):):):)At the moment it smells of biscuits and coffee as my DD is due for her Sunday morning coffee fix :):)
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.2K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.2K Work, Benefits & Business
  • 599.3K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.7K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.