PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Is it worth the outlay cost?

Options
I have been tempted to try to make jam and to learn to make soft cheese.

Is it worth the outlay cost?

I know it would be fun and something interesting to learn but things like the pan and all the equipment are quite pricey.

Plus there is buying the ingredients but, for the jam, I would hope to find some reduced in price due to being close to the sell by date.

I love the idea of making jam and bread and cheese but wonder if it does actually work out to be a frugal thing to do. Making home made cordials is also on my list of things that might be useful to learn.
«13456

Comments

  • quintwins
    quintwins Posts: 5,179 Forumite
    Tenth Anniversary 1,000 Posts Combo Breaker
    It really depends it's not cheaper if your buying the value brands, however you know exactly what's in it and may get enjoyment from it.
    DEC GC £463.67/£450
    EF- £110/COLOR]/£1000
  • Farway
    Farway Posts: 14,693 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Homepage Hero Name Dropper
    Jam is worth it, there is no outlay for equipment, unless you do not have large saucepan & long handled wooden spoon or a ladle. Well OK maybe buy a jam funnel, but the rest you should well have already

    Ingredients, just in time, the wild blackberries & plums are starting to ripen, check out your local area now for likley free ingredients

    Sugar you will have to buy, but once you & family have a pot of home made jam you will never look back

    Plus look into chutney, ingredients may have to be bought, but windfall apples are often free, as are tomato or or runner bean gluts from friends / neighbours
    Eight out of ten owners who expressed a preference said their cats preferred other peoples gardens
  • beemuzed
    beemuzed Posts: 2,188 Forumite
    Mortgage-free Glee!
    Never tried to make cheese - but homemade jams and chutneys are delicious - and make good presses that are generally very well received. As Farway says - you probably already have most of the equipment you need already.
    Resolution:
    Think twice before spending anything!
  • GreyQueen
    GreyQueen Posts: 13,008 Forumite
    Tenth Anniversary 10,000 Posts Name Dropper Photogenic
    Hmmm, as long ago as the 1950s, the price of sugar and energy to cook the jam made jam-making uneconomical, unless the fruit was free or very nearly so, according to my late Grandma.

    For me, I eat about 1 jar of jam a year, never more than 2, so tooling up for jamming isn't worth my while and I don't have sufficient space for a big pan.

    Regarding cheesemaking, I can't comment as have never done it. I make bread all the time but I have baking sheets and bowls already so it doesn't require any special kit, HTH.
    Every increased possession loads us with a new weariness.
    John Ruskin
    Veni, vidi, eradici
    (I came, I saw, I kondo'd)
  • torbrex
    torbrex Posts: 71,340 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker Rampant Recycler Hung up my suit!
    As a jam maker, I can tell you that nothing competes with the taste of home made jam, you know exactly what is in it and somehow the cost melts away as soon as you taste it :D

    I grow my own fruit (blackcurrants) and have just spent the last 2 days making this years jam and my house smells lovely for it :)
  • Angel_Jenny
    Angel_Jenny Posts: 3,026 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker Photogenic
    The pan I have seen is a beautiful one from Lakeland - suitable for jam or cheese making!

    It is £43 though.

    Do you need a big pot to boil your filled jars in to seal them?

    Space is another issue - too many hobbies!!
  • torbrex
    torbrex Posts: 71,340 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker Rampant Recycler Hung up my suit!
    The pan I have seen is a beautiful one from Lakeland - suitable for jam or cheese making!

    It is £43 though.

    Do you need a big pot to boil your filled jars in to seal them?

    Space is another issue - too many hobbies!!
    I bought a jelly pan for about £2, nothing fancy but it does the job (that was a few years ago)

    I don't boil the jars, I heat them in the oven and pot the jam while it is still warm then put the lids on and they seal themselves.
  • Angel_Jenny
    Angel_Jenny Posts: 3,026 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker Photogenic
    torbrex wrote: »
    I bought a jelly pan for about £2, nothing fancy but it does the job (that was a few years ago)

    I don't boil the jars, I heat them in the oven and pot the jam while it is still warm then put the lids on and they seal themselves.

    £2 - big price difference! It was a gorgeous pan though ..... sad I know but I get excited over pans and jars!

    Ah - that way sounds easier. The way I had heard of from my pen pals was water bath canning I think. Sounded dangerous!

    I live in a town so will have to check around for places to get cheaper fruit and foraging for things would be fun as long as I don't poison myself!
  • Fruball
    Fruball Posts: 5,739 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    I adore homemade jam - definately nicer than shop bought.

    I just used what I had in already - large pan, wooden spoon etc. I did buy the jars as I wanted to make small amounts and I liked the pretty matching lids :p

    Never made cheese.... not sure I could be bothered to do it regularly but would be fun to try - def wouldn't buy stuff to do it though.
  • torbrex
    torbrex Posts: 71,340 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker Rampant Recycler Hung up my suit!
    I live in a town so will have to check around for places to get cheaper fruit and foraging for things would be fun as long as I don't poison myself!
    Railways and coastal paths are usually good for blackberries but any waste ground will have them, roadside fruit is not as good as they soak up the fumes from the cars.
    Look out for offers in Lidl & Aldi there are bargains to be had and allotment holders can be counted on for the likes of rhubarb.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.1K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244.1K Work, Benefits & Business
  • 599.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.5K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.