PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Fresh food is so much cheaper!

Options
Hello all,

Well after all the festivites ive cleared out all the cr*p and done a meal plan been to mr A, omg i forgot how much cheaper it is to eat fresh, got loads of fruit and veg bit meat came to £40 which for me for 3 of us for the week is good.

I dont understand when ppl say they cant afford to eat fresh food, surely homecooking, batch cooking etc with fresh ingredients is much cheaper than pre-packed processed?, i know when i put the odd couple of readymeals in and crisps, chocolate etc it costs so much more!

Does anyone else find this ?
«134

Comments

  • lil_me
    lil_me Posts: 13,186 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker
    Sounds like you're doing well, if you'd like to share your meal plan and what you bought I'm sure many would appreciate it
    One day I might be more organised...........:confused:
    GC: £200
    Slinkies target 2018 - another 70lb off (half way to what the NHS says) so far 25lb
  • Rummer
    Rummer Posts: 6,550 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts
    Bella79 wrote: »
    Hello all,

    Well after all the festivites ive cleared out all the cr*p and done a meal plan been to mr A, omg i forgot how much cheaper it is to eat fresh, got loads of fruit and veg bit meat came to £40 which for me for 3 of us for the week is good.

    I dont understand when ppl say they cant afford to eat fresh food, surely homecooking, batch cooking etc with fresh ingredients is much cheaper than pre-packed processed?, i know when i put the odd couple of readymeals in and crisps, chocolate etc it costs so much more!

    Does anyone else find this ?

    Well said :D
    Taking responsibility one penny at a time!
  • Pee
    Pee Posts: 3,826 Forumite
    I'd be interested in seeing the meal plan, too. I cook a lot from scratch and am not a fan of ready meals, but I find it hard to produce meals from fresh ingredients for the same price as the ready meals that are available. I don't mind as the cooking from scratch tastes better, but I don't see the cost benefit...
  • MoneyQueen
    MoneyQueen Posts: 929 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    edited 8 January 2012 at 1:17AM
    I agree, it's always the junk that costs more. Nice post. I am trying to use up all the food in my store cupboard so only buying fresh fold at the moment. My grocery bill is so lower at the moment

    MQ
  • Bella79
    Bella79 Posts: 1,197 Forumite
    Part of the Furniture 500 Posts Combo Breaker I've been Money Tipped!
    Ok meal plan:

    Sunday- rst pork vegies and mash
    Monday - leftover pork with hm sweet n sour sauce, and stirfryed peppers,muchrooms
    tue- Shep pi 1/2 pack mince veggies
    Wed- other half of pack mince made into burgers wth hm wedges any left over peppers
    Thur- Soup n pudding night all hm and hm bread buns
    fri- mini cocktail sausages (from Xmas) made into toad in holes , veggies , mash
    Sat- pasta, hm cheese sauce, chopped ham peas, sweetcorn, and salad
  • Pee
    Pee Posts: 3,826 Forumite
    Sounds yummy, and great use of leftovers.
  • Big_Graeme
    Big_Graeme Posts: 3,220 Forumite
    Bella79 wrote: »
    Ok meal plan:

    Sunday- rst pork vegies and mash
    Monday - leftover pork with hm sweet n sour sauce, and stirfryed peppers,muchrooms
    tue- Shep pi 1/2 pack mince veggies
    Wed- other half of pack mince made into burgers wth hm wedges any left over peppers
    Thur- Soup n pudding night all hm and hm bread buns
    fri- mini cocktail sausages (from Xmas) made into toad in holes , veggies , mash
    Sat- pasta, hm cheese sauce, chopped ham peas, sweetcorn, and salad

    Ah seven dinners then, over £5.50 a meal, add in breakfasts and lunches like many do here and that £40 doesn't last too long.
  • JulieGeorgiana
    JulieGeorgiana Posts: 2,475 Forumite
    Debt-free and Proud!
    edited 8 January 2012 at 7:54AM
    Totally agree with you! I feed a family of 3 (and buy cat and rabbit food for 4 animals which uses about £5 a week) on £50 a week (Breakfast, Lunch, Dinner and Snacks) and it's just sooooo much cheaper! I have a lot of meals which cost less then 50p a head! And all full of the right amount of proteins and fats etc!

    Add to that I have health conditions which dictates a Low GI/GL diet to control it (so I have to eat Rye Bread, Granary Bread, Wholewheat Pasta and Rice all of which cost a lot more) and we are still keeping our costs VERY low!

    And if people think that eating on so little means we are not eating well... I am Dr monitored for my health conditions and the Dr says the food I eat is excellent and my bloodwork proves that I am eating very well!

    It really is so much cheaper!
    We spend money we don't have, on things that we don't need, to impress people we don't like. I don't and I'm happy!
    :dance: Mortgage Free Wannabe :dance:
    Overpayments Made: £5400 - Interest Saved: £11,550 - Months Saved: 24
  • VfM4meplse
    VfM4meplse Posts: 34,269 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker I've been Money Tipped!
    Big_Graeme wrote: »
    Ah seven dinners then, over £5.50 a meal, add in breakfasts and lunches like many do here and that £40 doesn't last too long.
    The meals don't sound over £5.50 ea - I guess it's the other fruit and veg and essentials that go into the trolley that makes the cost up.

    I agree that fruit and veg is so much cheaper, but probably not from a big 4 supermarket, which tends to be under-ripe and tasteless. Lidl / Aldi / local fruit stall are much better bets.

    Was watching Steve Miller's Fat Families at 4.30am and couldn't believe the family's way of eating - there was nothing green on the week's food table :eek:. Apart from the obvious health risks, I dread to think of the the cost of the takeaways - not MSE, esp with 4 children, mother on maternity leave and father made redundant. The whole lifestyle made no sense but to their credit they lost the weight fast.
    Value-for-money-for-me-puhleeze!

    "No man is worth, crawling on the earth"- adapted from Bob Crewe and Bob Gaudio

    Hope is not a strategy :D...A child is for life, not just 18 years....Don't get me started on the NHS, because you won't win...I love chaz-ing!
  • VfM4meplse
    VfM4meplse Posts: 34,269 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker I've been Money Tipped!
    Add to that I have health conditions which dictates a Low GI/GL diet to control it (so I have to eat Rye Bread, Granary Bread, Wholewheat Pasta and Rice all of which cost a lot more) and we are still keeping our costs VERY low!
    Try bulgar wheat, there's nothing like it for pushing your contentment button! Don't buy the small packs from the supermarket though, find a Mediterranean supermarket and buy a big bag, it will last for ages!
    Value-for-money-for-me-puhleeze!

    "No man is worth, crawling on the earth"- adapted from Bob Crewe and Bob Gaudio

    Hope is not a strategy :D...A child is for life, not just 18 years....Don't get me started on the NHS, because you won't win...I love chaz-ing!
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.2K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.2K Work, Benefits & Business
  • 599.2K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.6K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.