We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Food bill for two people - what is too much.
Options
Comments
-
for two people and two cats we spend £40-£60 a week. Higher weeks if we have to buy cat litter or toilet roll or other bulk buy items that last 1-2 months. Lower weeks when there is plenty of meat left in the freezer. This also includes buying bread/ham/crisps/fruit for making lunchboxes.0
-
I spend £50.00 a week on food and essentials...1 adult and 2 children...try to buy healthy so a lot of that is fruit which can be very expensive.0
-
Oh thanks. I've just checked out the website and on average a meal is about £3.50. So for 7 dinners for 2 people that's £49. Then they'd have to buy in lunches, breakfasts, any snacks plus drinks. Unless they are spending huge amounts at the moment then I can't see that's a cheap way of doing it. DH and I eat really well on about £50 a week.
Agreed. We have a weekly shopping budget of £45 for 2 adults and a 3 year old that's with us 3 days a fortnight currently.
This gets us food for all snacks, breakfasts, lunches and dinners for 7 days, along with any cleaning products/toiletries needed and the occasional pack of pull-ups for said toddler.
Definitely cheaper to cook yourself than rely on ready-made meals, and if done correctly will be healthier too.0 -
Hi,
My otherhalf and i put £50 each into a purse at the start of the month and live on this for the month. So far we have actually had money left over most months. The money left over gets put into a money box. We started doing this in January and i counted the money in the box a fews days ago... £118!!0 -
some weeks i spend £3-4 and that to replace milk and bread other weeks it £25-£30 when i buy meat, cleaning products and toilet rolls.
i buy alot from the yellow sticker stuff i have a freezer full of meat and fish.
from 1 pack of 500g mince (usually brought reduced around 80p) i can make 4 meals for 2. eat one meal and freeze the rest
also last night i made 8 enchiladas from 1/2 a chicken breast as i cooked some rice and mixed it in with the sauce and chicken and put the mixture in the wraps
i hope to get out budget down even more as our veg is starting to grow and im making bread again also visiting my family soon so will get free eggs from my parents chickens0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351K Banking & Borrowing
- 253.1K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244K Work, Benefits & Business
- 599K Mortgages, Homes & Bills
- 176.9K Life & Family
- 257.4K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards