We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Watch out for Tesco's Value
Comments
-
E.g. Value 1 litre Unsweetened Soya Milk - 65p
Tesco Brand 1 litre Sweetened Soya Milk with Calcium and vitamins - 65p
QUOTE]
Ahhh but tesco value soya milk is ORganic (wierd eh)Pawpurrs x0 -
Galtizz wrote:Try tacking a calculator or using the one on your mobile, if you have one.
I always carry a little calculator with me in my bag to work out all those offers that are screaming out from the shelves. The bigger the label on the shelf, the less attractive an offer it is, that's what I find anyway. Usually the ones that don't have the price per 100g worked out. I always work out the price. Anyone run a price book? The plum tomatoes and the chopped ones up here are 15p and 13p respectively.
Pocket calculator for 74p just now in Tescos.
I also posted this up a week or so ago about Tescos own brand weetabix...
http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.html?t=153781
They say 24 servings at 37.5g etc per serving, but that is 900g whereas the outside of the pack states 860g in weight. Nothing stated about settling of contents etc etc so....“Ordinary riches can be stolen, real riches cannot. In your soul are infinitely precious things that cannot be taken from you.” - Oscar Wilde0 -
I'm an old hand at cost per unit weight comparisons- not only because there are plenty of pricing anomalies as pointed out (Tesco Gold instant coffee 200g vs. 300g is another), but also because I'm lazy and like to weigh the possible savings on larger packs against the annoyance of having to struggle home with them and then find somewhere to store them until they're used;).0
-
Austin_Allegro wrote:Haha yes, and it's me in Muswell Hill Sainsbury's staring into space trying to work out whether 1.1kg of soap powder at 58p is more expensive than 4.4kg at £1.65!
you're joking aren't you?
50p x 2 = £1
8 x 2 = 16p
you don't need to go further than that to work out the 4.4kg is cheaper.0 -
Hi All,
I've been checking prices in Supermarkets for a couple of years now since I noticed the way they price things. I try and support local, small shops where I can and where they offer good value too. Tescos were offering Pampers baby wipes on BOGOF last week and I went after checking the price on the 'Mad About Bargains' website. They should have been £1.79 BOGOF. When I got to the shop they were priced at £2.49 BOGOF and so I checked the shelves and found them priced at £1.79 per individual pack elsewhere. I asked for them at the £1.79 BOGOF and was given them at that price (I bought loads!) but I noticed that the member of staff then took them off the cheaper price. So is it really BOGOF? It seems to me that they say BOGOF but then put the price up! This just leaves me more determined to check prices like mad and not let them rip me off!Tess x
Underground, overground, wombling free...
Old Style weight loss so far...2 stone and 7 pounds0 -
i think the moral here is to always compare everything you buy. i always do, over and over, the value products of any supermarket work out dearer, particularly if they are on offer.
last week i bought 2 packets of tesco value sponge mix (ideal for a speedy jam sponge pud in the microwave) and after i cooked it, it looked disgusting, so i tasted it, and it was batter mix in a sponge mix packet! took it back to tesco, got my money back, and money also for 6 eggs, jar of jam, and a pint of milk, so £2.13, and a packet of the more expensive sponge mix."It is not uncommon for slight acquaintances to get married, but a couple really have to know each other to get divorced." - Anonymous0 -
i am finding this with quite a few supermarkets, some are doing the value by 100ml, some by litre, fair enough we may be able to work it out but a lot of poeple may not. Why not keep to a uniform value per 100ml's?? As it makes it a quicker price comparison even if everyone can work the amounts out?0
-
I meant the same supermarket are doing the 100mls, or 1litres values - often on the same products! one juice could be priced per 100mls, the other per litre in the value comparison thingy on the shelf price ticket.
(it is monday and I haven't caught up with my brain yet!0 -
scheming_gypsy wrote:you're joking aren't you?
50p x 2 = £1
8 x 2 = 16p
you don't need to go further than that to work out the 4.4kg is cheaper.
s-g, do you take bookings for shopping trips? :jMy first reply was witty and intellectual but I lost it so you got this one instead
Proud to be a chic shopper
:cool:0 -
I noticed last night whilst looking at Tesco's website that there's also a difference between prices on their red onions, although it's not immediately apparent when looking at it!
Tesco red onions loose - £0.95/kg (£0.20 each)
Tesco Value red onions 750g - £0.99 (£0.13/100g)
So the value onions are 35p/kg more expensive!!
I wonder how many more examples I could find of this :rolleyes:"An Ye Harm None, Do What Ye Will"
~
It is that what you do, good or bad,
will come back to you three times as strong!
0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 350.4K Banking & Borrowing
- 252.9K Reduce Debt & Boost Income
- 453.3K Spending & Discounts
- 243.4K Work, Benefits & Business
- 598K Mortgages, Homes & Bills
- 176.6K Life & Family
- 256.5K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards