We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
Homemade yoghurt economics
Comments
-
paulus_the_woodland_gnome wrote: »I have one of those Easiyo things. They work but what puts me off is the cost of the packets of dried yoghurt mix .From memory they are about
£2. 50 for 1litre! that may explain why I lost interest in it. The "equipment" is nothing more than a plastic container which is placed in an insulated container which is then filled with boiling water and left for 8 hours .(a flask ,then )
So actually there is no reason why I cant use my Easiyo flask and make yougurt your way, is there?
Bingo! another impulse buy recycled.
The Easiyo mixes are lovely but they are expensive. Between times, I just use a couple of tablespoons full of natural yogurt (Easiyo or any other live yogurt) mixed with UHT milk (cartons or Candia bottles) plus mix in with some extra dried powdered milk. Just shake it all up in the container in the usual way and put it in the hot water as usual. It's fine that way and much cheaper. If it's too thin, add more milk powder or drain through a clean cloth, not forgetting to catch the whey to use.somewhere between Heaven and Woolworth's0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards