We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
how much is weekly shop??
Options
Comments
-
I live on my own and my food bill is about £12-£15 at the supermarket, and about £2-3 on fresh fruit at the market and extras like the occasional pint of milk from the corner shop. The main saving is from cutting out wine (make your own or do without) and meat (I only have a little meat like bacon or perhaps some fish. The rest of the time I have beans/pulses etc for protein).'Never keep up with Joneses. Drag them down to your level. It's cheaper.' Quentin Crisp0
-
This week the tesco shop came in at £55, I have cancelled the veg box because TBH I was doing it more because I felt I had to support local rather than we needed it. There was a lot we werent using and so it really was money wasted. So far this week DH has bought an extra 8 pints of milk (we really go through the stuff) which was another £2.20 so we are looking at £57.20 so far.WW Start Weight 18/04/12 = 19st 11lbsWeight today = 17st 6.5lbsLoss to date 32.5lbs!!!0
-
I think in response to the OP the most important thing by far is to take it one step at a time. I realise when you're needing to see the savings in cash terms then it's important to get benefits fast, but you could genuinely make huge improvements to your quality of diet if you can make sustainable changes.
I would suggest putting aside an afternoon when OH isn't there to complain about not liking things (mine used to be like that, now he's learned he gets what he's given or he can do it himself, and surprise surprise he quite likes all the things he thought he didn't!). Start by making a basic recipe, a potato or lentil soup is a good, cheap and extremely easy start. I would do a search for storecupboard threads, because there are few things more likely to make you give up than finding you don't have all the little bits and bobs you need. Once you've stocked up on a few basics then try one or two basic recipes. Things like a bolognaise sauce, a casserole, a roast chicken - anything quite simple will get you going and have you feeling a bit more confident.
Try the weetabix cake - the smell of home baking will encourage him to give you loads more support!0 -
I only found this board about a month ago, a i am so glad i did!
My weekly shopping bill then for 2 adults 4 kids was about £125 !!!!!
In just a month of reading tips and ideas, and going back to cooking from basics i have cut my bill down to £45 a week!!!
A SAVING OF £320 PER MONTH!!!!!!!
And we are eating alot better. No snacking inbetween meals, if i dont buy it they dont eat it just because its there!
2 Homemade meals a day, which today i have made all the main meals for the whole week and froze them, so not only is this saving me loads of money but loads of time aswell!!Proud to be DEBT FREE AT LAST0 -
Austin_Allegro wrote:I live on my own and my food bill is about £12-£15 at the supermarket, and about £2-3 on fresh fruit at the market and extras like the occasional pint of milk from the corner shop. The main saving is from cutting out wine (make your own or do without) and meat (I only have a little meat like bacon or perhaps some fish. The rest of the time I have beans/pulses etc for protein).An average day in my life:hello: :eek::mad: :coffee::coffee::coffee::T
:rotfl: :rotfl:
:eek::mad: :beer:
I am no expert in property but have lived in many types of homes, in many locations and can only talk from experience.0 -
dlb wrote:I only found this board about a month ago, a i am so glad i did!
My weekly shopping bill then for 2 adults 4 kids was about £125 !!!!!
In just a month of reading tips and ideas, and going back to cooking from basics i have cut my bill down to £45 a week!!!
A SAVING OF £320 PER MONTH!!!!!!!
And we are eating alot better. No snacking inbetween meals, if i dont buy it they dont eat it just because its there!
2 Homemade meals a day, which today i have made all the main meals for the whole week and froze them, so not only is this saving me loads of money but loads of time aswell!!
Well done you :T Getting your weekly shop down that much for 6 people is to be commended.It's not easy having a good time. Even smiling makes my face ache.0 -
That's brilliant dlb. :T Please could you share some recipes? There's loads of us out here always on the look out for new ideas.I have plenty of willpower - it's won't power I need.
0 -
I decided that I would keep a budget for the last three months of all food, alcohol and cleaning for our home. We thought we were spending about £300 - £350 per month for 5 of us. In fact, the average over that period was £410 per month! I am so pleased that I made the effort and we are now trying hard to stay under budget.0
-
I'm going to draw up another meal planner for me today (but theres no way I'm putting another one on here) which should mean I will spend about £45 in Tesco which will last a month for 1 adult and 2 adult sized children aged 11 and 9. I use 3 cook books to help me which are the Victory Cook Book, the Heinz cook book and Mrs Beeton's book.2008 Comping ChallengeWon so far - £3010 Needed - £230Debt free since Oct 20040
-
If you can afford to spend £X and you are happy with it fine.
I spend approx a £100 a month for two adults on food alone. This month is is going to be around £80ish.
I have my own supply of potatoes so no buying them at the moment.
I will not buy all budget brands espcially for meat type products as I don't trust them. But I don't buy/eat sausages anyway. I can buy wholemeal bread at reduced prices from 10p upwards. And these would cost 80p + normal price.
Pasta and bread is wholemeal and mince is steak mince. As personally I would not feed economy white to ducks let alone humans.
I do buy a few economy brands e.g butter as butter is butter no matter what.
Yours
CalleyHope for everything and expect nothing!!!
Good enough is almost always good enough -Prof Barry Schwartz
If it scares you, it might be a good thing to try -Seth Godin0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.1K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244.1K Work, Benefits & Business
- 599.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177K Life & Family
- 257.5K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards