PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1249250252254255331

Comments

  • I try to keep it to a minimum and bring a packed lunch so I would say £1 on a good day. Heinz beans snap pots are great in the winter. If I forget or dont have time and have to pop out for lunch this is quite pricey, and I could end up spending £4 to 5.
  • Set myself a 2 pound limit but always get tempted and spend closer to 4
  • I reckon I manage to keep it to about a £1 a day
  • I spend around £2-3 per day in our subsidised canteen, but also spend a whopping £1.80 on coffee at the trainstation every morning to try and wake up on my commute, which, coupled with a weekly pub lunch on Fridays (loosely classified as a "Team Meeting" !) :beer: means that my daily budget is probably around £6 (aarghh, just worked out this means £30 per week on lunch - need to go on a diet!)

    Winning a lunch box would mean that this should focus my sandwich making instincts!!

    Cheers
    Love, Peace & Harmony (can all be free !!)
    :A :wave: :A
  • I always make my own sandwiches. If I add up the cost of bread filling and salad, I'd say about 75p a day. Most people in my office buy from sandwhich bars costing them about £5 a day!!
    My curent sandwich box desperately needs replacing, and I like the idea of getting all the extras like a flask etc for the tram ride, very cool!
  • Usually about £2 - £3 a day if I'm buying from the staff canteen! But around £5 if I'm making my own lunch! I usually make salads and can make a couple of days worth with this!!
  • I spent about £2.00 per day on lunch. My company provides tea, coffee, etc so it's only my sandwich that I pay for.
  • about £1.50 as i make my own
  • My home-made lunch costs £1 max per day.
  • I currently spend £2.50 onmy lunch every day at Sainsburys (2 for a £5 on their naturals meals and their not half bad!)
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.4K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.4K Work, Benefits & Business
  • 599.6K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.