We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
Both my children have school meals my 9yr old's meals cost £7.50 per week my 12yr old's meals cost me around £10-£15 per week depending on if she has water or juice with her lunch and my husband spends around £5 per day on his lunch at work.0
-
I spend about 50p on lunch, 3 kids at £1.95 each per day and hubby spends about £2 - £3 each day.0
-
I usually spend about 50p on lunch, generally I have a sandwich and a piece of fruit or maybe something on toast now its getting colder.0
-
I spend about £7 on lunch each day - not very money-saving I know... but I'm trying to up my "make at home" lunch quotient.0
-
hi i spend £12.50 on one daughters lunch a week then about £20 a week on other 2 children. I then spend approx £5 a day on my lunch depending where i eat (mcdonalds,pizza,burgerking, etc)
0 -
I spend in the region of £4.50 to £6.00,
There is a works food kiosk, supposedly subisidised, but the main meal comes out at about £4, but the quantity isn't fantastic and because Im there I also end up picking up a snack, flapjack/crisps and a coffee.
Occasiionally the quality of food is so poor I end up gong to the local pub.
200 days @ £5.00 a day = £1000 (ouch)0 -
I tend to take sarnis or leftovers, but if not about £2.50 ish.
Mark0 -
i spend about £1 when i go to the shops to buy a chocolate bar. the rest is made at home0
-
Oooohh yes please!!
I probably spend anywhere between 10p (bargains from late night supermarket shopping!) to £1.500 -
I get lunch free when i work certain early shifts at work. Normally when at home I would spend £1.50 using up food that has been leftover.
I am trying to get my daughter to make her own lunches and stop buying water! Grrrrrrr!0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards