We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
Our lunch varies between 60 to 70p per person (3 of us) depending what we are eating.0
-
I used to spend between £4 - £5 every day on lunch.
I now make a packed lunch and with all ingredients included and I think it roughly works out at about £1 a day.
What a saving!!0 -
generally about 50p a day, as i eat at homeSealed Pot Challenge #101
SPC #6...Banked £600 SPC #7...Banked £503.50 Spc#8...Banked £512.76 Spc #9...Target £500
My star from Sue-UU :staradmin :j0 -
um.....................£2.130
-
nothing!! I make our lunch or take leftovers from the night before!0
-
Generally speaking, nothing. I prepare my own lunch every morning and my parents still pay for the majority of the food in our household. (One of the upsides to still being in school!
) 0 -
I spend roughly around £1.60 on my packed lunch including my herbal tea drink.
good luck to all!!!0 -
I work extra at school so get a free lunch. Anything for a free lunch!!!0
-
My lunch usually cost less than £1 as we make our own bread and I always take that to work with fruit.
Sounds like a great offer!0 -
about £1 day - take own packed lunch0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards
