We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.

This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.

PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1155156158160161331

Comments

  • whoopidoo
    whoopidoo Posts: 1,549 Forumite
    I would say around a £1. Usually cobble something together from the cupboard.
    :staradminHuuuuuuge thank you hugs to all posters:staradmin
  • I generally make my own soup or sandwiches and then add fruit for snacks. The only expense I incur is £1.40 on a cappucino from the shop at work.
  • littleredhen
    littleredhen Posts: 3,311 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    less than 50p

    home made bread with reasonably priced filling
    tap water to drink
    fruit - whatever is on special offer at Tesco:D
    The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.:o

    A winner listens, a loser just waits until it is their turn to talk:)
  • I do packed lunches for myself, husband & our son, all having slightly different things which costs around £5.00 per day
  • I pack my husband's lunch for work each day.

    I think this costs about £2.68.

    -sandwiches = £1.60 (we make our own bread, grow our own lettuce, but meat and cheese aren't cheap!)
    -treat = 25p (the kids like baking daddy brownies etc.)
    -crisps = 33p
    -fruit = 50p he buys it at a waitrose near work)
  • I spend about £2 per day on lunch. Once a week I have a girly day out shopping with friends and then we push the boat out and have a bar meal. This works out expensive. Probably something to do with the amount of wine we drink. Lol. Cheers. :beer: :T
  • diabetic son - so lunchbox is a nightmare - £1-2 day
  • vsandz
    vsandz Posts: 82 Forumite
    I spend exactly £1.36 (Greggs) everyday for lunch ... unless I'm feeling naughty and am in the mood for a Pizza.
    "I mean .. HOW hard could it be??" - Jeremy Clarkson
    MBing since 3/10/2008
  • pay normally no more than £5 for lunch
  • I spend roughly £4.50 per day on lunch!
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 352.9K Banking & Borrowing
  • 253.9K Reduce Debt & Boost Income
  • 454.7K Spending & Discounts
  • 246K Work, Benefits & Business
  • 602.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.8K Life & Family
  • 259.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16K Discuss & Feedback
  • 37.7K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.