We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
Depends...daughter's school lunch costs £1.50 - I used to send packed lunches but it broke my heart to see them come home uneaten.
For me, if it's out with friends, then £5 or £6, but usually at home or packed so maybe £1?0 -
I take a packed Lunch every day to work so about 50p.0
-
£3.00 per day0
-
A different homemade soup every day - really cheap0
-
Well, I see it the other way round.
I live alone and therefore, if I can get a cooked meal for £2.50 at the pretty good canteen at work, I have my main meal during the day.
It's healthier too...
And then when I come home, I can spend time making a fabulous sandwich or maybe a tea/coffee with HM cake.
PS And I bring my coffee in a carry flask with me to work.....0 -
I must spend approx £2.00 per child of which I have 2 and about £1 for me as I make home made soup and take it in daily.0
-
Well the answer depends on if I have any leftovers! If not then it's usually soup and a sandwich (upwards of £4...) so I would hazard a guess that on average about £2-4 a day.0
-
No more than £1 a day.0
-
Hi all
I pack hubby up for work every day -this weather lots of home made soups, stews n casseroles with hm bread
I doubt that his lunch rarely costs over about 50p
-6 -8 -3 -1.5 -2.5 -3 -1.5-3.50 -
Depends, if I make a packed lunch it'll be under a pound, but if I run out of rolls or forget it and have to buy it it''' be about £2.50.0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards