PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.

porridge oats

a caller on jeremy vine/martin's money slot said she bought oats by the sack in her health shop. we eat porridge for breakfast all year round and would like to buy in bulk - have approached our local health food shop to ask and were told they'd knock off ten percent if we bought in bulk, do i'd still be paying well over a pound per kg. not cheap. does anyone know of any suppliers? also want to do the same for lentils- the red ones, best price of £3.00 per kg at health store. any ideas? thanks:beer:

Comments

  • echelon101
    echelon101 Posts: 279 Forumite
    :O

    Mornflake Oats = £1.02 for 2kg in ASDA/Tesco
    Tescos/ASDAs Own = 58p for 1kg
    Sainsburies Own = 60p for 1kg

    I have 3kg of porridge in my cupboard....FOR MYSELF :D

    Your health shop is a rip off

    That price for red lentils is also a joke, I have a halal shop down the road which does £3.50 for 2kg for Lentils ...and that's expensive in my eyes.
    Buy for value not cost.
    Feb Grocery = £55.87 / 80
  • bertiebots
    bertiebots Posts: 1,433 Forumite
    Have you tried this site to compare prices.. its a great guide but not always 100% accurate for your local store. I think there is a small price differences between regions.

    http://www.mysupermarket.co.uk/
    JAN GC- £155.77 out of £200:D FEB GC £197.31 out of £180:o. MARCH GC - out of £200
  • Yep, Tescos value cheapest and tastes fine. Buy loads when they have it in as supplies seem hit and miss.
  • Has anyone worked out how much porridge made with value oats costs per bowl to make? I make mine with value oats, milk, water and sugar and wodered if anyone had worked out the cost. Im thinking of having a bowl in the evening after tea to fill me up and keep me warm in place of a pudding but wondered on the cost of it.
    MFW 2011 challenge - Aim: Overpay £414.26 a month/£5,000 a year. Overpayment Total to date: £414.26:jMortgage start 28/9/07 £46,217.00 :TMortgage balance as of 25/05/11 £24,490.58 :T
    Interest saved as of 25/05/11: £2,849.84 Projected term reduction as of 25/05/11: 9 years 11 months
  • mardatha
    mardatha Posts: 15,612 Forumite
    OMG ! You cant put sugar in porridge !!! yeeugh !! :)
  • Unity
    Unity Posts: 1,524 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    a caller on jeremy vine/martin's money slot said she bought oats by the sack in her health shop. we eat porridge for breakfast all year round and would like to buy in bulk - have approached our local health food shop to ask and were told they'd knock off ten percent if we bought in bulk, do i'd still be paying well over a pound per kg. not cheap. does anyone know of any suppliers? also want to do the same for lentils- the red ones, best price of £3.00 per kg at health store. any ideas? thanks:beer:

    Depends where you are in the country. Up North we have a string of greengrocers that also do lots of grocery things in bulk, like all the dried pulses, herbs and spices and even ground almonds in huge bags. I don't usually buy the big bags of ground spices though because they lose their flavour a bit with storage. We also have a good Chinese supermarket that's useful for giant bags of rice (you can see all the young Chinese students buying them - bless) and they also sell woks very cheaply. It has to be cheaper than health food shops, which always seem to have quite a mark-up on things.

    Good luck with your search. ;)
    Some people hear voices, some see invisible people. Others have no imagination whatsoever :D
  • Has anyone worked out how much porridge made with value oats costs per bowl to make? I make mine with value oats, milk, water and sugar and wodered if anyone had worked out the cost. Im thinking of having a bowl in the evening after tea to fill me up and keep me warm in place of a pudding but wondered on the cost of it.


    Worked out the cost at 14p a serving - 3p oats, 10p milk, free water, 1p sugar!!! :beer:
    MFW 2011 challenge - Aim: Overpay £414.26 a month/£5,000 a year. Overpayment Total to date: £414.26:jMortgage start 28/9/07 £46,217.00 :TMortgage balance as of 25/05/11 £24,490.58 :T
    Interest saved as of 25/05/11: £2,849.84 Projected term reduction as of 25/05/11: 9 years 11 months
  • mardatha wrote: »
    OMG ! You cant put sugar in porridge !!! yeeugh !! :)


    I notice you are from Scotland - I have tried it with salt and didn't really like it (i've more of a sweet tooth) by maybe I will try it again tomorrow, seeing as it is so cheap to make!!!!
    MFW 2011 challenge - Aim: Overpay £414.26 a month/£5,000 a year. Overpayment Total to date: £414.26:jMortgage start 28/9/07 £46,217.00 :TMortgage balance as of 25/05/11 £24,490.58 :T
    Interest saved as of 25/05/11: £2,849.84 Projected term reduction as of 25/05/11: 9 years 11 months
  • a caller on jeremy vine/martin's money slot said she bought oats by the sack in her health shop. we eat porridge for breakfast all year round and would like to buy in bulk - have approached our local health food shop to ask and were told they'd knock off ten percent if we bought in bulk, do i'd still be paying well over a pound per kg. not cheap. does anyone know of any suppliers? also want to do the same for lentils- the red ones, best price of £3.00 per kg at health store. any ideas? thanks:beer:

    Those lentils are very expensive from the health food shop - just had a look on mysupermarket.com and the prices are as follows:

    Asda - Asda organics dried red split lentils 500g 80p
    Tesco - Natco red lentils 2kg £3.69, Tesco red split lentils 500g 84p, Tesco wholefoods red split lentils 1kg £1.52 (special offer)
    Sainsburys - Crazy Jack organic red split lentals 500g £1.49, Sainsburys red lentals 500g 84p, Sainsburys red lentals 1kg £1.38

    Not sure if these are regional prices, so it might be wise to check https://www.mysupermarket.co.uk yourself using your postcode. These were the results when I used my postcode, your local store might have a bigger range, but looking at the above Sainsburys are cheapest for me,
    Sainsburys red lentils 1kg £1.38.

    Im sure on another thread someone mentioned that Morrisions were pretty cheap for lentils, but I don't know what the charge. Anyway, now I know that I can get them for £1.38 a kg from Sainsburys, I will have a look in an asian greengracer when im next down south to see how the price compares!! I seem to be getting through a lot of these at the moment!!
    MFW 2011 challenge - Aim: Overpay £414.26 a month/£5,000 a year. Overpayment Total to date: £414.26:jMortgage start 28/9/07 £46,217.00 :TMortgage balance as of 25/05/11 £24,490.58 :T
    Interest saved as of 25/05/11: £2,849.84 Projected term reduction as of 25/05/11: 9 years 11 months
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 349.8K Banking & Borrowing
  • 252.6K Reduce Debt & Boost Income
  • 453K Spending & Discounts
  • 242.8K Work, Benefits & Business
  • 619.5K Mortgages, Homes & Bills
  • 176.4K Life & Family
  • 255.7K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 15.1K Coronavirus Support Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.