We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
Hard to calculate mine really prob in region of 50p to 1 pound as I usually have leftovers from the night before or HM soup which I have portioned up.
I only work 2 days which makes it easier as it is always a bit dicey getting soup to work intact:rotfl:0 -
I spend around £4.50 per day. I have to have lunch and dinner at work though as I work 3 13 1/2 shifts per week. I've been making more of an effort to take things with me, but so many times end up leaving the sandwiches or soup in the fridge as I run out the door at 6.30am. Must try harder I know!0
-
I spend approx £2 - £3 per day on lunches.0
-
I would send about £1 - £2 on lunch.GC Spent - NGC £300 / £2 adults 3 children 1 dog0
-
I always take a packed lunch with either a sandwich/ryvitas, fruit, crisps/cereal bar/yoghurt, and humous and veg, so I approx spend £1.500
-
about 4 quid if i go to the sandwich shop up the road, which i do maybe 3 times a week, otherwise more like 2.Trying to be good, not always succeeding. :A:beer:0
-
I make my own lunch (sandwich and/or salad) most days and take to work in an icecream tub! Cost average 90p.0
-
About £2 to £3 depending on what I'm up to0
-
I think between my family we roughly spend £6 a day on lunches, although i am hoping to reduce this to £4, IT WILL AND CAN BE DONE0
-
I spend between £3 and £4 when I'm on shift, so about £12 - £16 a week.0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards