Your browser isn't supported
It looks like you're using an old web browser. To get the most out of the site and to ensure guides display correctly, we suggest upgrading your browser now. Download the latest:

Welcome to the MSE Forums

We're home to a fantastic community of MoneySavers but anyone can post. Please exercise caution & report spam, illegal, offensive or libellous posts/messages: click "report" or email forumteam@.

Search
  • FIRST POST
    Dora the Explorer
    How much do you spend on food?
    • #1
    • 12th Dec 05, 5:36 PM
    How much do you spend on food? 12th Dec 05 at 5:36 PM
    How much do you spend on food for one person each week? The reason I'm curious is that there's a thread on the Debt Free Wannabee forum 'Confused, concerned and not sure what to do', which I've made a contribution to, which contains posts from people who say they spend £12.50 or £8.00 weekly on food for one person. One poster claims to spend £43 every 6 weeks on food for themselves and two children!
    Can anyone on this board match that? I certainly couldn't and wouldn't want to and I wondered what other people thought was a sensible amount of money to spend on food each week for one person.
    I think if the nursing homes that my elderly parents are in told me they spend as little as £12.50 a week on their food I'd be having a very serious word with the coulcil's nursing and residential homes inspector.
Page 3
    • lindadykes
    • By lindadykes 14th Dec 05, 9:51 PM
    • 395 Posts
    • 1,102 Thanks
    lindadykes
    I have always made my porridge with water as that is the way I was taught by my grandfather. It has to be the rolled oats though, not the instant type. I usually make it now in the microwave (not the way my grandfather told me!!!) Just measure out 1 measure of porridge oats to 2 measures of water in a bowl, mix well and nuke for about 1 minute.
    Linda
  • Dora the Explorer
    I nuke mine for 2 mins on 800 and add sugar cos I have a sweet tooth. Porrage is a good way to start the day as it sits in your tum like a haystack and wards off hunger pangs until lunchtime - moneysaving! It's also good for keeping your innards in good working order and keeping your cholesterol level down and best of all.........it's cheaper than chips.
    • purplepixi
    • By purplepixi 16th Dec 05, 7:23 PM
    • 123 Posts
    • 169 Thanks
    purplepixi
    I've never really thought about how much I spend per week per person, as I do the shopping monthly.

    But just working it out. I spend £60-70 per month on shopping for 2 adults and 1 child (and 2 gerbils). So in a 4 week month that would be £5.83 per week per person.

    Which I think is pretty good. My daughter asked if she could have school lunches instead of a luch box. The school charges £1.70 for a school lunch. And I worked out that on average her lunch box only costs me 0.44p to make, that includes, yoghert, apple, chrisps, biscuit and sandwiches (I only buy value tesco's food).

    Although I say its £5.83 per week per person, it would probably not work out like that, as my husband eats no breafast, has a home made sandwhich for lunch and a proper dinner - so he would probably be less than my daughter who has breakfast, full lunch box and a proper dinner. So it depends on the person really.
    • houndour
    • By houndour 17th Dec 05, 4:59 PM
    • 99 Posts
    • 98 Thanks
    houndour
    I spent £70 to £80 every 2 weeks, plus probably about another £10 topping up on bread and veg....so £45 a week per person (that includes veg for bunnies). Thats for 2 of us. I used to spend just £20 a week when I was at uni.

    Makes me think that I could really cut down on our shopping. The increase is mainly down to my bf. He eats a lot of fruit and drinks a lot of coke. Although I now limit him to 24 can pack to last 4 weeks. The only other thing he'll drink is Ribena and at nearly £5 for a bottle it's not cheap.

    The other problem I find is time and my fussiness. I don't like ready meals or processed food, so we tend to buy 'real' meat like lamb chops and Whole chickens. For us a small chicken at £3 only lasts 1 meal and sandwiches the next day.

    My cheapest meal has to be a tomatoe sauce: 4 tins of 'basic' plum tomatoes, garlic, basil, oregano, olive oil (expensive but lasts a long time), 1 jar of puree...all mashed up. Add some meat of choice - beef is best for flavour - I add a piece of steak at about £4. simmer for ages, like 3 or 4 hours, stirring occassionally. Serve with pasta. For us (as I don't eat much of the sauce) this meal can be frozen for really quick future dinners. And I get 5 meals for 2 people out of it
  • sans
    The increase is mainly down to my bf. He eats a lot of fruit and drinks a lot of coke. Although I now limit him to 24 can pack to last 4 weeks. The only other thing he'll drink is Ribena and at nearly £5 for a bottle it's not cheap.
    by houndour
    Tesco did have Ribena on BOGOF last week although I struggled to get more than a couple of bottles as it was all sold out.
    Tesco points: 101 (£21.50, £19.50, £7.50, £21 & £5)
    Boots points: £0.28
    Pigsback points: 715 (4 xBoots£10 & 1 xPizzaHut£10, 2 x £10 clothing vouchers)
    Mutual points: 3417 (redeemed 8250)
    Rpoints:redeemed 28925 points)Cashbag:£8.91(£20)
  • Beccal
    I spend £8 a week for breakfast, lunch and dinner, and eat really really well. Tis money pays for toiletries and dog food too!

    I found i used to spend about 20 per week when i brought ready made things and processed crap. now i have gone back to basics, fish, meat and veg, all fresh, it so much cheaper to live!
  • rchddap1
    Something that has worked for us is that my OH comes with me shopping. He walks down the isles with me and sees the packets and prices on the shelf. We both work out where it is best to spend the budget and the money that we have. Once we have gone through the tills I check the receipt....comment on how much money we've saved...and if I'm happy that we're under or over budget.

    Its something that we both do together.

    That way we both know exactly where we are in terms of our grocery budget. Quite often he'll spot something on the shelf (non-branded) that is cheaper than the stuff he would normall have (Sugar puffs are a good example) and will say that he's happy to try them to see what they're like.
    Baby Year 1: Oh dear...on the move

    Lily contracted Strep B Meningitis Dec 2006 Now seemingly a normal little monster.
    Love to my two angels that I will never forget.
  • hlessinvest
    I have found this thread interesting but having just done some back of the envelope calculations I spend approx £120 per week feeding just two people the things they like, then when I add things like tea, sugar flour,butter, milk,eggs etc but not cleaning supplies into the equation it comes to around £150 a week.

    Also most of my stuff comes from the supermarket as that is open when I leave work or before I go to work. Also lunchtimes when I could go to things like grocers and such I would rather spend walking the dog.

    I think also where my diet seems to be different from everyone elses seems to be we do not have pasta, rice or any sauce based recipes apart from soup as we do not like tomatoes. Also although I homemake all of our meals and desserts I still do not think its is cheaper to make somethings, for instance we have home made trifle once a week, 1/2 bottle sherry + pint cream + homemade custard + fresh strawberries + leftove sponge cake my calc makes that approx cost of £7 to buy a really nice one would not cost more than £ 3.50.

    Looking at my quick sums as well I can see that I also have enough spare capacity in the food I do buy to have some for visitors.

    Eg Sunday roast half Leg of pork or home made steak pie with around 1 1/2 kg of steak or beef joint topside around 2 kg. + assorted veg + trifle + fruit cake+ sponge pudding . Normally Sunday lunch caters for 4 but usually it normally seems to be about eight people there.

    During the week we also have relatives in for most of the day so that adds 2 extra people for morning tea + dinner + sometimes tea in the evening.

    Usually during the week we have main dinners like homemade fish/chips, boiled gammon with salad, mid week roast pork chops or steak. Plus they all have dessert.

    Although I am at work my house is never empty when I get in and when I leave there are always people about wanting food, so although there are only 2 people living there there are normally around four people in and out everyday.

    Also there is the dog his food is approx £45 per month.
    • vintagegirl
    • By vintagegirl 12th Aug 18, 9:57 PM
    • 738 Posts
    • 290 Thanks
    vintagegirl
    I spend £8 a week for breakfast, lunch and dinner, and eat really really well. Tis money pays for toiletries and dog food too!

    I found i used to spend about 20 per week when i brought ready made things and processed crap. now i have gone back to basics, fish, meat and veg, all fresh, it so much cheaper to live!
    Originally posted by Beccal
    id be interested to know what your menu is like to help me bring down my food budget can you give me an idea of what you eat
    • natlie
    • By natlie 13th Aug 18, 7:09 AM
    • 1,121 Posts
    • 4,817 Thanks
    natlie
    Hi

    Im managing £67 a week for 3 adults and 2 children at the moment - my eldest is off to uni soon

    that around £13 per person we eat mostly vegan, my husband and daughter eat fish, my other children still eat dairy

    a typical day:

    breakfast toast/porridge or cereal
    lunch sandwich/soup or beans on toast
    dinner dhal, homemade naan bread, homemade onion bhajis and rice

    the kids snack a lot: apples, homemade cereal bars, crisps (value brand), cereal, veg sticks and hummus, bananas, tinned fruit, yogurt etc
    First Debt Free Date: July 2014 I screwed up currently working on my second Debt Free Date
    • SuperMoose
    • By SuperMoose 13th Aug 18, 11:20 AM
    • 107 Posts
    • 356 Thanks
    SuperMoose
    id be interested to know what your menu is like to help me bring down my food budget can you give me an idea of what you eat
    Originally posted by vintagegirl
    The post from Beccal is from 2005 so may not be relevant now
    Please put out food and water for the birds
Welcome to our new Forum!

Our aim is to save you money quickly and easily. We hope you like it!

Forum Team Contact us

Live Stats

2,186Posts Today

7,556Users online

Martin's Twitter
  • Ta ta... for now. This August, as I try and do every few yrs, I'm lucky enough to be taking a sabbatical. No work,? https://t.co/Xx4R3eLhFG

  • RT @lethalbrignull: @MartinSLewis I've been sitting here for a good while trying to decide my answer to this, feeling grateful for living i?

  • Early days but currently it's exactly 50 50 in liberality v democracy, with younger people more liberal, older more? https://t.co/YwJr4izuIj

  • Follow Martin