Your browser isn't supported
It looks like you're using an old web browser. To get the most out of the site and to ensure guides display correctly, we suggest upgrading your browser now. Download the latest:

Welcome to the MSE Forums

We're home to a fantastic community of MoneySavers but anyone can post. Please exercise caution & report spam, illegal, offensive or libellous posts/messages: click "report" or email forumteam@.

Search
Page 1
  • floss2
    • #2
    • 16th Oct 12, 5:58 PM
    • #2
    • 16th Oct 12, 5:58 PM
    Baked kale crisps as nibbles (allotment kale roasted in oven)
    Carrot & coriander soup in a teacup to start with h/m bread rolls (allotment carrots & coriander with Lidl bread flour)
    Sausages with green lentils with giant polenta chips (8 good butchers sausages, allotment onion & supermarket lentils, polenta/corn meal made up, allowed to chill & cut into big chips)
    Gooseberry crumble (allotment fruit)

    I would hope my guests would bring a bottle, but we have some h/m fruit liquers to have with coffee!
    • Pink.
    • By Pink. 16th Oct 12, 6:45 PM
    • 17,431 Posts
    • 40,365 Thanks
    Pink.
    • #3
    • 16th Oct 12, 6:45 PM
    • #3
    • 16th Oct 12, 6:45 PM
    Starter:

    Mushrooms pan fried in butter served with salad and garlic mayo.

    everyday mushrooms 97p....half of them reserved for main course.
    lettuce 1/4 iceberg 20p
    spoonfull of helmans lite mayonaise each 50p
    garlic granules [storecupboard] or a bulb costs 50p
    butter 20p

    Mix garlic into mayonaise and leave in the fridge for at least an hour. Fry mushrooms in a little butter. Serve on a bed of lettuce with garlic mayo on the side.

    Main course:

    Spaghetti carbonarra:

    spaghetti everyday value 30p
    4 egg yolks everyday value eggs 12p each = 48p
    tub of cream 600mls 1.50 [half of which will be reserved for desert] This can be replaced or diluted with milk if you're watching the pennies or the calories.
    packet of everyday streaky bacon 275g 97p
    mushrooms [free...see starter]
    grated cheese about 75p for four

    Put the pasta on to cook. Chop then grill or dry fry the bacon until it's crispy. Fry the mushrooms in the fat remaining from the bacon. If you're feeling decadent add a tiny knob of butter. Beat the egg yolks, cheese and cream together and season with salt and lots of black pepper and garlic. When the spaghetti is ready, drain and add it to the bacon. Pour on the egg/cream mix and stir over a low heat for a few minutes until the egg is cooked. Serve immediately.

    Dessert

    Pavlova:

    4 egg whites [see main course for cost]
    8 oz caster sugar 22p
    1tsp vinegar [storecupboard] or about 3p
    1tsp cornflour [storecupboard] or about 5p
    Cream [see main course for cost]
    Fresh fruit to top depending on what you choose could be cheap, but for this I've chosen strawberries costing 2 at the moment.

    Whisk the egg whites until stiff and gradually add 4oz sugar (a spoonful at a time) whisking well after each addition.

    In a bowl mix the rest of the sugar with the cornflour and add the remaining sugar/cornflour mix into the egg whites all at once and whisk again until firm and glossy. Spoon onto a baking tray covered in greaseproof paper and cook at 130 - 140 degrees for an hour. Leave until the oven goes cold.Once cooled, whip cream and add to the top. Add fruit and serve.


    So, if my maths are right 8.67 in total. Almost enough left over for a cheese course!

    Pink
    Last edited by Pink.; 17-10-2012 at 12:54 PM.
  • poppy-glos
    • #4
    • 16th Oct 12, 7:14 PM
    • #4
    • 16th Oct 12, 7:14 PM
    http://uktv.co.uk/food/recipe/aid/536253

    I'd cook a half amount of the above recipe... For the pud. Three ingredients, and I don't bother to strain it. It's fantastic.

    When I was doing to search for the recipe I found a link ( now lost...) for mse post about the topic two years ago, Still my favourite pud so am recommending again....
    nov grocery challenge, .227.69/300, 9/25 nsd: , 7 Cmo, 10 egm.
    Me, 10 yo dd, and the dog. all food and drinks, in and out, plus household shopping.
  • poppy-glos
    • #5
    • 16th Oct 12, 8:35 PM
    • #5
    • 16th Oct 12, 8:35 PM
    Hi mse debs. I have commented on the 2010 meal for six for 20 thread as ideas in there. It's on the first page of oldstle forum at the mo but will drop downbeat again if not commented on.

    Hth, poppy
    nov grocery challenge, .227.69/300, 9/25 nsd: , 7 Cmo, 10 egm.
    Me, 10 yo dd, and the dog. all food and drinks, in and out, plus household shopping.
    • babyshoes
    • By babyshoes 16th Oct 12, 10:57 PM
    • 1,709 Posts
    • 3,325 Thanks
    babyshoes
    • #6
    • 16th Oct 12, 10:57 PM
    • #6
    • 16th Oct 12, 10:57 PM
    Does this challenge include drinks or is it just for the food? I think this would be do-able if you are not serving wine or if the guests bring a bottle (or two). If you are including (reasonable quality) alcoholic drinks, the costs go up considerably! Most wines that I would serve to guests/drink myself rather than using for cooking cost at least half the budget.
    Trust me - I'm NOT a doctor!
    • lostinrates
    • By lostinrates 16th Oct 12, 11:12 PM
    • 53,931 Posts
    • 342,642 Thanks
    lostinrates
    • #7
    • 16th Oct 12, 11:12 PM
    • #7
    • 16th Oct 12, 11:12 PM
    Does this challenge include drinks or is it just for the food? I think this would be do-able if you are not serving wine or if the guests bring a bottle (or two). If you are including (reasonable quality) alcoholic drinks, the costs go up considerably! Most wines that I would serve to guests/drink myself rather than using for cooking cost at least half the budget.
    Originally posted by babyshoes
    I used to cook a fair number of 'glamourous' dinner parties and would not try a full on 'glitzy, glam dinner party' with a tenner, BUT, for two friends I would not be doing that glitz glam thing either, a wonderful simple supper though....would leave enough for one bottle of wine, great for the one of my friends having to drive home. Plus, it would be a more companionable night more likely.

    Almost certainly I would opt gor vegetarian or low meat and simple. At this time of year most of our friends request my pumkin soup, which is thick enough to march to war on, and delicious. Our other seasonal favourtie in volves butternut or other FLAVOURFULL squash, and sweet chestnuts ( free under trees now) a bit of blue cheese and maybe a few rashers of pancetta, and over pasta it's a seasonal feast.

    Apple dumplings are always what I long for in autumn, and again, these can be found free under many apple trees.

    Two delectable warning courses of great food and a decent bottle of wine would be my choice over a stretched three courses. ( plus if I could squeeze in a nice cheese to have before or instead of pud I would be happier still, but hard on the budget if including wine)
    Last edited by lostinrates; 17-10-2012 at 7:59 PM.
  • daisiegg
    • #8
    • 17th Oct 12, 7:29 AM
    • #8
    • 17th Oct 12, 7:29 AM
    Why do these threads get called 'hunts'? Just out of curiosity
    • Caterina
    • By Caterina 17th Oct 12, 9:53 AM
    • 5,756 Posts
    • 39,795 Thanks
    Caterina
    • #9
    • 17th Oct 12, 9:53 AM
    • #9
    • 17th Oct 12, 9:53 AM
    Vegetarian Dinner Party

    Starter: Cream of tomato soup (1 tin value tomatoes 25p, 1/2 onion from L1dl 5 Kg bag 10p, 1 potato from allotment - or market, 10p - , 1/2 box value cream cheese 50p, water), with croutons (from leftover bread crusts which I regularly store in freezer, 5p), pinch salt pinch spice. Total 1

    Main: Spinach, squash and goat's cheese risotto (Spinach and squash from allotment - or from market: total 1 extra as would only use a bit of spinach bunch and half a squash - Approved Food Arborio Rice 300g 50p, 1 Caprino cheese from L1dl 1.20, the remaining half onion from soup, 1 stock cube, salt and spices to taste 5p, sprinkle of freshly chopped parsley 10p), accompanied by foraged rocket salad (small head of lettuce, handful of rocket, glug of olive oil total 1 if all stuff bought). Total 4 MAX

    Pudding: Allotment Rhubarb and (market) apple crumble (if rhubarb from market add 1), with oat and toasted hazelnut (Turkish shop bulk buy) crumble 50p, with custard from Approved Food 20p, milk 30p, sugar 10p. Total 2.50-3 depending of provenience of fruit base

    If food from allotment or foraged counts, then total 7 MAXIMUM but if no allotment and food bought entirely in markets and/or discount shops, then the figure comes nearer to 10 but if shopping in a savvy way and use ingredients bought cheaply in bulk (like the 1 Kg hazelnuts for 4 = 50 g in crumble for 20p) then it is possible to do it for less than 10.

    This is a real menu that I am going to serve to a couple of friends coming to eat with us in a few days, well tried and tested!
    Last edited by Caterina; 17-10-2012 at 10:01 AM.
    Finally I'm an OAP and can travel free (in London at least!).
  • yellowbelly3
    Cheap and Filling
    Homemade Soup with homemade Soda Bread

    Easily prepared beforehand, and cheap, using whatever vegetables you have to hand . If no veg, use a tin of plum tomatoes and a tin of pulses, i.e. cannellini or butter beans, with a chopped onion and stock. If you have fresh herbs, put some in. If you have a bit of cream or crme fraiche lurking in your fridge, put in at the last minute and swirl.

    Liver, Bacon & Onions with Mashed Potatoes & Cabbage

    Very much in vogue now to eat offal, this recipe by the Hairy Bikers (featured only last night on TV) is so tasty, and takes people back to their childhoods. Just dont overcook the liver, follow their instructions!

    Bread and Butter Pudding

    Use your stale bread up. Everybody loves this. If feeling extravagant, or have some open, substitute some of the milk for cream. Serve with custard.

    All fairly substantial courses, so you dont need to serve such large portions.
    • Dan Thunder
    • By Dan Thunder 17th Oct 12, 10:39 AM
    • 419 Posts
    • 613 Thanks
    Dan Thunder
    Quick question before I think of something.

    Is this one of those recipe threads where the 10 is the actual full cost in total or is it one of those where someone can say "Use 2tbsp Olive Oil - 6p" when in reality the bottle price is 3 or "1tsp rock salt - 3p" when a box costs 2 so the actual meals ends up costing 20-30?

    Obviously most people already have oil and salt in their cupboard but I hope people get the point I'm reaching for.
    • Caterina
    • By Caterina 17th Oct 12, 11:03 AM
    • 5,756 Posts
    • 39,795 Thanks
    Caterina
    Dan,

    I have tried to cost spices and oils in a realistic way. A bottle of olive oil 1 Lt for 3 would contain at least 100 tbsps (at 10ml/tbsp) so there you go, exactly 6p, well calculated! And do you know any OSer who would use rock salt from a 2 box , unless they had bought it for 30p via Approved Food?

    However you make a very good point, when calculating the cost we need to take into account all the bits and pieces, as they did originally cost us something even if they are already in our cupboards.

    HTH
    Finally I'm an OAP and can travel free (in London at least!).
    • onesixfive
    • By onesixfive 17th Oct 12, 11:04 AM
    • 325 Posts
    • 224 Thanks
    onesixfive
    Spend time glitzing up yourself, the table & the room rather than the food.
    Keep the food, VERY simple, like a (tinned) soup starter, a large shepherds pie / chilli or curry(with loads of rice), made with cheap mince & discount/whoops veg from supermarket clearance shelves.
    Dessert can be simple Ice Cream.
    This way you have cash to spare for a cheap bottle of fizz to glitz things up & get the night going!
    You need recipes which can all be made in advance - its more important that you spend time with your guests than in the kitchen.
    • Dan Thunder
    • By Dan Thunder 17th Oct 12, 11:05 AM
    • 419 Posts
    • 613 Thanks
    Dan Thunder
    Yeah, I was just trying to work out if you're supposed to differentiate between leaving out the cost of stuff pretty much everyone will have in their fridges/cupboards i.e. butter/flour/salt & peper etc and things that you'd have to buy i.e. half a glass of wine which may 'cost' 60p but you have to buy the whole bottle for 4-ish.
    • Caterina
    • By Caterina 17th Oct 12, 11:10 AM
    • 5,756 Posts
    • 39,795 Thanks
    Caterina
    Ah but then if you buy a 4 bottle of wine for cooking and only use 60p worth and then use the rest for other meals, it woud be only fair to cost the use for that particular meal on this instance.

    I deliberately left out white wine in my risotto because I did not want to add to the cost. In reality I would add a glass of white wine to risotto (just because it is the "done" thing for Italians LOL) but I am sure that the taste would not be very much affected, unless you were making a simple white risotto, where the flavour would come as much from the wine as from the stock.
    Finally I'm an OAP and can travel free (in London at least!).
  • Boodle
    I have tried to keep in mind the point made above: that you might have to buy everything in from scratch so have come from that angle. So there are items on the shopping list that are better value in larger quantites or a different brand range e.g. flour, garlic, olives, but was bearing in mind you might literally only have that 10 in the purse.

    I have tried to have a nice warming autumnal feel to the meal too and included what would feel like a light but treat non-alcoholic drink (useful for guests who are driving anyway.)

    Menu for 4

    Plain, Seeded or Granary Bruschetta with Walnut Olive Tapenade
    Chick Pea, Mixed Mushroom and Blackberry Casserole with Olive Oil Mash
    Chocolate Mint Mouse
    Lemon Fizz to drink

    For the Lemon Fizz, dilute lemon squash with sparkling water.

    Starter:
    Slice a baton and brush lightly with olive oil. Toast until golden and cool on a wire rack so they don't go soggy. For the tapenade, whiz the walnuts and olives with a little garlic to taste and enough oil to give a nice spreadable consistency. Top the bruschetta with the tapenade just before serving.

    Main:
    Mix 1 tbsp flour, 1 tsp garlic granules and a stock cube with a splash of cold water to make a smooth paste. Top up to 1 pint with hot water from the kettle, stirring as you do so. Tip the drained chick peas, sliced onions, mushrooms (soaked as packet instructs) and 2-4 handfuls of washed foraged blackberries into a slow cooker or casserole dish with a lid and toss gently. Pour in the liquid. Add a bay leaf if you happen to have bay in your garden but it doesn't matter too much. Cook on low for 4-5 hours. For the mash, boil or steam plenty of potatoes until tender then drain and mash with enough oil to taste. Add a little garlic if you like garlic enough to feel it won't be garlic overload in the meal

    Dessert:
    Gently heat the chocolate thins with 200ml tap water in a pan as you stir. Once melted, transfer to a mixing bowl placed over ice water and whisk until thick. Turn into pots to serve.
    (If you preferred, you could just serve up the chocolate thins to save yourself a job )

    Shopping list (Asda)
    Smartprice Lemon Squash 42p
    Smart Price sparkling water 17p
    Asda plain, seeded or granary baton 40p
    Asda 35g pack of walnuts 65p
    Crespo green olives with chilli peppers (or the plain pack) both 70, both 87p
    Garlic granules 58p
    Asda olive oil 250ml 1
    400g loose Asda onions 36p
    2x KTC tinned chick peas 62p
    Asda plain flour 40p
    Epicure dried mixed mushrooms 25g 1.98
    Free foraged blackberries
    Asda veg stock cubes 120g 50p
    Smart price potatoes 2.5kg 99p
    Asda dark chocolate mint thins 200g 1

    Total: 9.94
    Love and compassion to all x
    • vanoonoo
    • By vanoonoo 17th Oct 12, 12:52 PM
    • 1,860 Posts
    • 7,742 Thanks
    vanoonoo
    Why do these threads get called 'hunts'? Just out of curiosity
    Originally posted by daisiegg
    cos you have to go off in search of the info quite often and hunt it down. the best deals are not always obvious and need to be investigated HTH
    Blah
  • wanchai
    Spaghetti carbonarra:

    spaghetti everyday value 30p
    4 egg yolks everyday value eggs 12p each = 48p
    tub of cream 600mls 1.50 [half of which will be reserved for desert] This can be replaced or diluted with milk if you're watching the pennies or the calories.
    packet of everyday streaky bacon 275g 97p
    mushrooms [free...see starter]
    grated cheese about 75p for four
    Originally posted by Pink.
    Carbonara doesn't contain cream or mushrooms (or milk!), just egg and pancetta. Also, a good mature parmesan lasts aaaages and you can buy exactly the amount you need for this meal if keeping costs down (about 40p, tops and that'll give you plenty). So your main should be even cheaper.
    7 Feb 2012: 10st7lbs 14 Feb: 10st4.5lbs 21 Feb: 10st4lbs * 1 March: 10st2.5lbs 13 March: 10st3lbs (post-holiday) 30 March: 10st1.5lbs 4 April: 10st0.75lbs * 6 April: 9st13.5 lbs 27 April 9st12.5lbs * 16 May 9st12lbs * 11 June 9st11lbs * 15 June 9st9.5lbs * 20 June 9st8.5lbs 27 June 9st8lbs * 1 July 9st7lbs * 7 July 9st6.5lbs
    • sarahemmm
    • By sarahemmm 17th Oct 12, 1:00 PM
    • 105 Posts
    • 90 Thanks
    sarahemmm
    Hi mse debs. I have commented on the 2010 meal for six for 20 thread as ideas in there. It's on the first page of oldstle forum at the mo but will drop downbeat again if not commented on.

    Hth, poppy
    Originally posted by poppy-glos
    So have I, as there are some excellent suggestions there which you might well be able to do at under 10.
    • Pink.
    • By Pink. 17th Oct 12, 1:35 PM
    • 17,431 Posts
    • 40,365 Thanks
    Pink.
    Carbonara doesn't contain cream or mushrooms (or milk!), just egg and pancetta. Also, a good mature parmesan lasts aaaages and you can buy exactly the amount you need for this meal if keeping costs down (about 40p, tops and that'll give you plenty). So your main should be even cheaper.
    Originally posted by wanchai
    Thank you for your comments wanchai.

    I realise that what I make is not an authentic Italian carbonara, I don't think that I claimed that it was. My recipe is more like the Americanised version, but I don't really care because my family and friends love it and that's all that matters to me.

    Pink
    Last edited by Pink.; 17-10-2012 at 2:32 PM.
Welcome to our new Forum!

Our aim is to save you money quickly and easily. We hope you like it!

Forum Team Contact us

Live Stats

45Posts Today

2,694Users online

Martin's Twitter