Your browser isn't supported
It looks like you're using an old web browser. To get the most out of the site and to ensure guides display correctly, we suggest upgrading your browser now. Download the latest:

Welcome to the MSE Forums

We're home to a fantastic community of MoneySavers but anyone can post. Please exercise caution & report spam, illegal, offensive or libellous posts/messages: click "report" or email forumteam@.

Search
  • FIRST POST
    • Bedsit Bob
    • By Bedsit Bob 2nd Dec 17, 9:29 PM
    • 9,834Posts
    • 51,602Thanks
    Bedsit Bob
    The price/cost of lazyness.
    • #1
    • 2nd Dec 17, 9:29 PM
    The price/cost of lazyness. 2nd Dec 17 at 9:29 PM
    I was in Tesco earlier, and fancied some dates.

    The difference in price, between pitted and un-pitted was shocking.

    An 800 gram box of un-pitted dates cost £3-75, which is £4-69 per kilogram.

    A 200 gram tray of pitted dates cost £2, which is £10 per kilogram.

    More than double the price, for the convenience of not chewing round the stone?

    No thanks!
    Last edited by Bedsit Bob; 02-12-2017 at 9:38 PM.
    My job is Top Secret. Even I don't know what I'm doing.

    Amount I have so far denied the BBC - £1161
Page 3
    • Greenqueen
    • By Greenqueen 5th Dec 17, 5:11 PM
    • 321 Posts
    • 551 Thanks
    Greenqueen
    It isn't always dearer to buy pre-prepared.
    Ready grated cheddar cheese is often cheaper per kg than buying a block.
    • Pollycat
    • By Pollycat 5th Dec 17, 6:28 PM
    • 18,552 Posts
    • 47,770 Thanks
    Pollycat
    Ready grated cheddar cheese is often cheaper per kg than buying a block.
    Originally posted by Greenqueen
    I'm really quite surprised to read that.
    Are you comparing like-for-like? i.e. the same type of cheese
    • Bedsit Bob
    • By Bedsit Bob 5th Dec 17, 9:24 PM
    • 9,834 Posts
    • 51,602 Thanks
    Bedsit Bob
    Ready grated cheddar cheese is often cheaper per kg than buying a block.
    Originally posted by Greenqueen
    The grated stuff probably comes from all the off-cuts.
    My job is Top Secret. Even I don't know what I'm doing.

    Amount I have so far denied the BBC - £1161
    • firebubble
    • By firebubble 5th Dec 17, 9:26 PM
    • 39 Posts
    • 412 Thanks
    firebubble
    A bit of a judgy title... obvs, we all know that the cheapest way of obtaining food is to grow it yourself from (your own harvested and dried) seed, but there are myriad reasons people are prepared to pay extra for the convenience of having someone else grow, harvest, clean, chop and even cook it, unrelated to 'laziness'.

    When I was working mad hours in a job and getting home very late, buying pre-chopped onions was the difference between a home cooked nutritious meal and ordering takeaway...well worth the extra pennies.

    We only have so much energy to devote to our lives, and sometimes there is just none left to devote to an unchopped onion.
    • Callie22
    • By Callie22 5th Dec 17, 9:27 PM
    • 2,925 Posts
    • 7,972 Thanks
    Callie22
    It isn't always dearer to buy pre-prepared.
    Ready grated cheddar cheese is often cheaper per kg than buying a block.
    Originally posted by Greenqueen
    Ready grated cheese often has stuff added to make sure that it stays separate in the packets (for example potato starch) - hence why it sometimes does strange things when you cook with it. You're not buying 100% cheese as you are in a block so you can't really compare the prices.
    • Pollycat
    • By Pollycat 6th Dec 17, 8:08 AM
    • 18,552 Posts
    • 47,770 Thanks
    Pollycat
    I'm really quite surprised to read that.
    Are you comparing like-for-like? i.e. the same type of cheese
    Originally posted by Pollycat
    Ready grated cheese often has stuff added to make sure that it stays separate in the packets (for example potato starch) - hence why it sometimes does strange things when you cook with it. You're not buying 100% cheese as you are in a block so you can't really compare the prices.
    Originally posted by Callie22
    So not like-for-like at all.

    I have to admit that I've never bought ready grated cheese.
Welcome to our new Forum!

Our aim is to save you money quickly and easily. We hope you like it!

Forum Team Contact us

Live Stats

264Posts Today

1,696Users online

Martin's Twitter