Your browser isn't supported
It looks like you're using an old web browser. To get the most out of the site and to ensure guides display correctly, we suggest upgrading your browser now. Download the latest:

Welcome to the MSE Forums

We're home to a fantastic community of MoneySavers but anyone can post. Please exercise caution & report spam, illegal, offensive or libellous posts/messages: click "report" or email forumteam@. Skimlinks & other affiliated links are turned on

Search
  • FIRST POST
    • Chel23
    • By Chel23 3rd Apr 16, 8:23 PM
    • 6Posts
    • 3Thanks
    Chel23
    0 WOW
    How much do you spend on food?
    • #1
    • 3rd Apr 16, 8:23 PM
    0 WOW
    How much do you spend on food? 3rd Apr 16 at 8:23 PM
    Good Evening,

    How much do you spend on food per person in your household?

    Thanks,
    Chelsie
Page 8
    • flubberyzing
    • By flubberyzing 9th Oct 16, 4:48 PM
    • 1,032 Posts
    • 6,243 Thanks
    flubberyzing
    You should be ashamed of yourself! You do realise there are families of four that are feeding themselves on just £20 a week on here?!
    Originally posted by Feral Moon
    And they have my admiration!

    Saying that though, I have been working on cutting it back a bit!
    Because it's fun to have money!
    • Salome
    • By Salome 11th Oct 16, 8:44 AM
    • 61 Posts
    • 98 Thanks
    Salome
    For two adults, a fifteen year old and a five year old, about £85 per week, shopping at Aldi in the main, with dips into Tescos, Asda, Iceland and Farmfoods when there is a can't miss offer. Add to that three very fussy pedigree cats who cost about £25 a week, about £110 per week.
    Frodo: I wish the ring had never come to me. I wish none of this had happened.
    Gandalf: So do all who live to see such times. But that is not for them to decide. All we have to decide is what to do with the time that is given to us
    • MonicaSmith
    • By MonicaSmith 23rd Oct 16, 1:12 PM
    • 11 Posts
    • 4 Thanks
    MonicaSmith
    Nearly £100-150 per month. It includes all non-alcoholic drinks and desserts too
    • CloughiesBrewerArmy
    • By CloughiesBrewerArmy 28th Oct 16, 5:25 PM
    • 91 Posts
    • 352 Thanks
    CloughiesBrewerArmy
    £40-£50 per week for someone living on their own and I tend to buy lots of cheapies, yet I still spend £40-£50 - i'm doing something wrong.
    Weight Loss - Start (25th September 2016) 13st 10lbs, Current 12st 11lbs (11th November 2016)
    • LadyCoupon
    • By LadyCoupon 29th Oct 16, 9:12 AM
    • 676 Posts
    • 5,164 Thanks
    LadyCoupon
    If I lived on my own I would probably spend very little but a family of 4 which includes 2 very hungry teenagers, depending on how flush we are each week, spend far too much on food.
    • lushlifesaver
    • By lushlifesaver 1st Nov 16, 1:40 PM
    • 2,106 Posts
    • 16,773 Thanks
    lushlifesaver
    we are a household of three (me, OH and littlie aged 2.5) and we average £150 per month on everything. removing any non-food items I would put us around £100-120 so approximately £25-30 per week.


    we buy some items in bulk/larger packets. I portion and freeze meats and batch cook when possible.
    OH is an athlete with the appetite to match and packs away a lot of food. we don't go without and he still has branded breakfast bars, crisps etc on top of everything else. This covers all of my meals, all meals and snacks for OH and 1 meal a day for little 3 days a week (she has breakfast and lunch at nursery those days) and3 meals a day for her 4 days a week. and snacks/treats for all of us.


    I have to be very strict at the moment due to paying off my PCDL which I had for my masters (more than full grocery budget each month) once that has gone and I can relax a little more I expect it to rise to approximately £150 per month just on food - however this account for littlie's growing appetite, accommodating those 6 extra meals for her once she starts school and leaves room for us to have a second child. I used to do better when we had a bigger fridge freezer as I could batch more up and freeze it.


    Well, this calls for some kind of experiment. Next week I will try taking sandwiches/leftovers into work and see how it compares for a) cost b) enjoyment c) effort. I've recently changed jobs and my commute is longer than before so saving some money on food at work would be useful.
    Originally posted by Doshwaster

    how did you get on? I bring breakfast and lunch to work everyday - not because of a lengthy commute but because I have too much to do at home in the morning without trying to eat as well so I eat when I get to work. I find I enjoy it much more than the occasional purchased lunch because I can choose stuff I really like/have exactly what I fancy and I look forward to my meals. I also bring protein based snacks (cooked meats/eggs etc) for in between meals though in case of the munchies
    Perfect Princess born 26/03/14 <3
    • andygb
    • By andygb 1st Nov 16, 3:55 PM
    • 10,998 Posts
    • 22,861 Thanks
    andygb
    There are just two of us, and we spend around £25 a week on food. I bake bread and that costs about £1.50, fruit and veg around £10 to £12, milk £1.50, eggs £2, then there is meat which we nearly always buy when it is reduced. We also batch cook and chill which makes things go a long way, and we forage a lot - walnuts and chestnuts this last couple of weeks.
    • nicola280
    • By nicola280 13th Nov 16, 7:45 PM
    • 1 Posts
    • 1 Thanks
    nicola280
    How much for food budget for one adult and one child?
    Good evening

    I am not sure if there is already a similar thread, but I am looking for advice ( well truthfully more encouragement) to stick to a weekly shopping budget. What is considered the a reasonable budget for one adult and one 8 year old boy. I need to rein my finances as it is a struggle most months. But then I work long hours ( I do 4 days a week as a teacher) so I dont want live on a super restrictive budget. I have to do something though as with a week until pay day I have 20 quid, which I have borrowed from my son. I know I should have enough, but I spent too much at the beginning of this month as was half term and we went away. Any advise/support or criticism is welcome. Thanks
    • andygb
    • By andygb 14th Nov 16, 6:13 PM
    • 10,998 Posts
    • 22,861 Thanks
    andygb
    Good evening

    I am not sure if there is already a similar thread, but I am looking for advice ( well truthfully more encouragement) to stick to a weekly shopping budget. What is considered the a reasonable budget for one adult and one 8 year old boy. I need to rein my finances as it is a struggle most months. But then I work long hours ( I do 4 days a week as a teacher) so I dont want live on a super restrictive budget. I have to do something though as with a week until pay day I have 20 quid, which I have borrowed from my son. I know I should have enough, but I spent too much at the beginning of this month as was half term and we went away. Any advise/support or criticism is welcome. Thanks
    Originally posted by nicola280

    You should be able to manage on £20.
    Do you know when your local shops (usually supermarkets) reduce food?
    Have you any foreign shops which sell staple fruit and veg very cheaply?
    Do you have any local markets?
    Can you chop up lots of different vegetables, get a large pot/saucepan, add salt and pepper, maybe a few spices, then boil it up, maybe with a tin of chopped tomatoes, and make six to eight portions of healthy soup or stew?
    Never pay full price for any meat or eggs - our last eggs were "Happy Eggs" at 69p for 10, 500g of beef mince for £1.50, 6 chicken thighs 99p.
    Good luck!
    Last edited by andygb; 14-11-2016 at 11:36 PM.
    • KellyOn
    • By KellyOn 17th Nov 16, 7:50 AM
    • 13 Posts
    • 5 Thanks
    KellyOn
    I like cooking and I'm a big fan of homemade food. I use only natural ingredients instead of unhealthy processed foods while cooking. I think that homemade food is more healthy and cheaper than going to a restaurant or buying pre-cooked meals. Even to work I take homemade food in special containers or foam boxes ( I found them here http://allinpackaging.co.uk/). So I spend around £25-30 a week on food for the whole family.
    • JIL
    • By JIL 19th Nov 16, 11:25 PM
    • 2,574 Posts
    • 15,739 Thanks
    JIL
    I spend £360 per month but that includes eating out, a chippie, dog food, toiletries and household items such as fabric softener and dishwasher tablets.
    I have ocado deliveries and shop at lidl and Aldi.
    There's me, husband, adult daughter at home and weekends there could be either son, with or without partner.
    I do buy a lot of fresh veg and salad and mostly cook from scratch.
    I do over buy, the freezer is full and the cupboards are full.
    • Biscuit07
    • By Biscuit07 20th Nov 16, 6:07 PM
    • 2 Posts
    • 0 Thanks
    Biscuit07
    We are a family of 4, 2 adults, 14 yr old and 17 yr old, we spend £500 per month of food - that's just food bought in supermarkets to cooks/eat (excludes takeaways, pets, household stuff, alcohol etc..).

    I see so many people on here spending £2-300 per month, I just cant see how we can cut our spend ! please help...

    RichT
    • Biscuit07
    • By Biscuit07 20th Nov 16, 6:15 PM
    • 2 Posts
    • 0 Thanks
    Biscuit07
    Hi, can I ask, when you say £100-150 per month - is that PER PERSON ?
    Thanks
    • OutForBargins
    • By OutForBargins 20th Nov 16, 11:41 PM
    • 2 Posts
    • 1 Thanks
    OutForBargins
    2 Adults
    2 Kids (3 & 8)

    If i had to guess just on food shopping alone, probably £400 / Month.


    We are a family of 4, 2 adults, 14 yr old and 17 yr old, we spend £500 per month of food - that's just food bought in supermarkets to cooks/eat (excludes takeaways, pets, household stuff, alcohol etc..).



    I see so many people on here spending £2-300 per month, I just cant see how we can cut our spend ! please help...

    RichT
    Originally posted by Biscuit07
    I've managed to knock about £100 a month off our bill by swapping down to own brand and even basic stuff.


    Before we were buying 2 x 400g blocks of cheese for £5, now i get 1kg of full flavour cheddar for £4.30
    Philli cheese spread even on offer was about £1.50 a tub (280g) first started buying sainsburys own for £1.35 (300g) which everyone liked, then tried the basics at 75p (300g) no one could tell the difference so i kept buying it.

    same goes for Jam, Peanut Butter etc, all as good as the normal stuff.


    Along with that when doing the big start of month shop to fill up the chest freezer along with our butchers order i just make seperate lists for Sainsburys / Asda / Tesco / Iceland and get whatever is cheapest from each one, i'm lucky because i have 1 of each store just a few minutes drive from my house.
    Last edited by OutForBargins; 20-11-2016 at 11:50 PM.
    • EssexHebridean
    • By EssexHebridean 24th Nov 16, 10:09 AM
    • 6,315 Posts
    • 35,033 Thanks
    EssexHebridean
    2 Adults
    2 Kids (3 & 8)

    If i had to guess just on food shopping alone, probably £400 / Month.




    I've managed to knock about £100 a month off our bill by swapping down to own brand and even basic stuff.


    Before we were buying 2 x 400g blocks of cheese for £5, now i get 1kg of full flavour cheddar for £4.30
    Philli cheese spread even on offer was about £1.50 a tub (280g) first started buying sainsburys own for £1.35 (300g) which everyone liked, then tried the basics at 75p (300g) no one could tell the difference so i kept buying it.

    same goes for Jam, Peanut Butter etc, all as good as the normal stuff.


    Along with that when doing the big start of month shop to fill up the chest freezer along with our butchers order i just make seperate lists for Sainsburys / Asda / Tesco / Iceland and get whatever is cheapest from each one, i'm lucky because i have 1 of each store just a few minutes drive from my house.
    Originally posted by OutForBargins
    Try the Tesco Value one next time you shop there - only 49p and is absolutely fine!

    For things like Peanut butter you do need to compare out the sugar content and other ingredients of the cheaper ones.

    For those trying to get their spends down, try a "step by step" approach.
    - Minimise supermarket trips - all those "popping in for milk" trips add up, and I bet you rarely come out with just the milk you went in for, do you!
    - Audit your fridge, freezer, larder and cupboards - so you know what you already have
    - using the list you've created in the step above, write a meal plan for the week. Think about options for stretching things - for us (2 adults) for example a 6-pack of sausages does 2 meals - bangers and mash or toad in the hole one day, then something like sausage pasta the next.
    - For the first week of doing this, your aim it to "shop from home" as much as you can - make use of what you have.
    - From that meal plan, write on a shopping list ONLY the things you need to make those meals, that you don;t already have in.
    - Add the essentials like milk, bread
    - Shop to the list and don't stray! If having the kids/partner with you introduces temptation of the "can we just have..." line, leave them at home and tel them you'll call when you get back so they can help carry the bags in.

    When you're writing your meal plan, prioritise things that need using up - so a box of eggs nearing their date might make tomorrow night's tea omelettes. A Pack of bacon in the freezer that's been there a little too long might give bacon butties for breakfast at the weekend. Tired looking veggies can get turned into roast veg as a side with dinner, or get cooked and blitzed into soup.

    A couple of lists stuck to the fridge door can be useful - one for things that you need to buy when "staples" are nearing their end, and another for things you want to use up.
    MORTGAGE FREE 30/09/2016
    • JackieO
    • By JackieO 29th Nov 16, 8:39 AM
    • 13,892 Posts
    • 108,378 Thanks
    JackieO
    As little as possible at the moment this month did well and had just over £19 left from my £60.00 budget but there is only me to feed and I am pretty good at streeetching food.I don't buy take-aways as i prefer to cook my own ,but I do have both the time and inclination which helps I guess.Plus I don't have to cook Sunday dinner as I have it at my Dds and Tuesday nights I get a meal with the quiz night at the pub so its really only five evening meals which I do with lots of bulking out with seasonal veg.I am just as happy making a veggie lasagne as a meat one.and home made soups cost pennies to make with Y/S veg
    Quot Libra,Quam Breve Tempus.

    December budget £60.00 NSD today
    • Ecody1
    • By Ecody1 2nd Dec 16, 11:51 PM
    • 2 Posts
    • 1 Thanks
    Ecody1
    Me and my partner spend about £60 a week. Sainsburys send us vouchers thought the post with discounts off online deliverys. If you spend £60 they will give us £9 - £12 off. Not bad for a weeks shop.
Welcome to our new Forum!

Our aim is to save you money quickly and easily. We hope you like it!

Forum Team Contact us

Live Stats

82Posts Today

3,764Users online

Martin's Twitter