Your browser isn't supported
It looks like you're using an old web browser. To get the most out of the site and to ensure guides display correctly, we suggest upgrading your browser now. Download the latest:

Welcome to the MSE Forums

We're home to a fantastic community of MoneySavers but anyone can post. Please exercise caution & report spam, illegal, offensive or libellous posts/messages: click "report" or email forumteam@. Skimlinks & other affiliated links are turned on

Search
Page 1
  • mikeD
    • #2
    • 18th Oct 08, 1:04 PM
    • #2
    • 18th Oct 08, 1:04 PM
    Re: MySupermarket.

    This is a very good site but I have one reservation. When I am buying from Tesco the basket cost is always cheaper than the other three quoted supermarkets. When I (occasionally) from Ocado the same applies. What I am concerned is, what is MySupermarket comparing the items with??? If I buy a discounted commodity from Ocado, is it comparing the price with a non-discounted item from, say, Tesco, even if that item is discounted by Tesco, if you see what I mean.

  • mellowmelly
    • #3
    • 12th Nov 08, 10:43 AM
    • #3
    • 12th Nov 08, 10:43 AM
    Hi there, this if my very first posting! I have been trying the downshift savings and found a fantastic saving on Jams. I previously bought Bonne Maman Strawberry Conserve 370g for 1.89 and tried various other Strawb jams at Tesco which were nowhere near as nice. Aldi do Grandessa Strawberry Conserve 454g for 79p (saving 1.11!) and it is just as delicious as the Bonne Maman. With 2 hungry kids this makes a whopping difference. Have also tried the Grandessa Lime Shred and Orange Marmalade, both 59p and they are equally delicious. I shall never get jam anywhere else now. Hope this helps.
  • relpet
    • #4
    • 25th Nov 08, 10:36 PM
    • #4
    • 25th Nov 08, 10:36 PM
    Sometimes a manufacturer compels you to downshift. I'm 69 and have eaten Weetabix for breakfast most of my life. About a year ago the formula changed. The biscuits were smaller and crumblier and, to my mind, no longer attractive as a breakfast food. Having scorned alternative products for decades I was forced to look around and found Bixies in LIDL to be as good as, if not even better, than the original Weetabix. More to the point, they were not much more than half the price of Weetabix in the same store. I've been buying all my chocolate in LIDL for years and their jams, honey and bread flour are terrific value for top quality. Moving to LIDL or Aldi could be seen as downshifting - or simply a smart move for many food items.
  • nightrider_1uk
    • #5
    • 16th Jan 09, 7:58 PM
    • #5
    • 16th Jan 09, 7:58 PM
    Haveing been a peanut addict for years, I find that I actually prefer tesco value peanuts and I also think tesco value carton orange juice is good
    No Links in Signatures by Site Rules - MSE Forum Team 2
  • sunnyflower
    • #6
    • 9th Feb 09, 8:01 PM
    • #6
    • 9th Feb 09, 8:01 PM
    I've downshifted with several tesco products lately;
    FINE; use regularly
    vinegar
    bran flakes yoghurts
    mousses
    mayonnaise
    butter (use it when baking)
    instant hot chocolate
    scones
    dishwasher tablets
    laundry liquid
    fabric conditioner

    NOT BAD; use sometimes
    crisps / snacks
    soup
    bread
    tea bags
    weetabix
    ice cream
    baked beans
    stock cubes


    VILE!! bought once!!
    rice pops
    cornflakes
    shower gel
    cereal bars

    hope this is useful!!



  • jenniewb
    • #7
    • 10th Feb 09, 1:42 AM
    • #7
    • 10th Feb 09, 1:42 AM
    OK, here are mine which I have gradually introduced since summer just gone:

    No daily newspaper (was 50p per day 5 days a week)
    Insted, I get the Metro/London Lite/London Paper (or all 3 )
    Saving: 2.50 per week or 10 a month

    Skimmed milk in 2 liters rather then 1 pint
    Saving: aprox 1.40 a week or aprox 5 a month (Depending on which type I buy)

    Freshly prepared fruit salads which I used to have daily
    Instead I now have an apple and a pear or orange
    Saving: 10.50 a week or 42 a month (justified save but sorely missed )

    Bottled water daily bottle
    Saving: 7.20 a week or aprox 30 a month

    NO Ketchup/brown sauce/majo! instead I use vinegar and salt
    Saving: 5 a week or 20 a month

    Frozen instead of fresh vegetables
    Saving: 10 a week or 40 a month

    Making sure I have a source of protein which does not cost more then 1 twice a day
    Saving: up to 15 a week or up to 60 month

    Downgrading my gym
    Saving 52 a month

    Not buying as many clothes and not using my mobile phone (it got stolen, I didn't replace it though am paying off the contract 'till August) is my next goal. Hard and working on it, but its too hard to calculate at the moment.

    So in total over the past 7 months I have saved up to 260 a month or 3120 a year!! WOW! Thanks alot OP- I think I have again found my motivation! it all feels sooo hard and now I can see why- there is a point!

    Its just hard to see how I managed to spend that before- I mean, I know how easy it is to spend it etc etc, but I didn't have it back then just like I don't have it right now! (lost job through no fault of my own) its scary to think that I could have so easily had let that type of spending continue- everyone, write down whatr you spend and add it up- write a budget, know what you can afford, only take out just enough cash with you....be careful, overspending is a slippery slope!
  • AdrianHi
    • #8
    • 11th Mar 09, 12:41 PM
    • #8
    • 11th Mar 09, 12:41 PM
    Sometimes a manufacturer compels you to downshift. I'm 69 and have eaten Weetabix for breakfast most of my life. About a year ago the formula changed. The biscuits were smaller and crumblier and, to my mind, no longer attractive as a breakfast food. Having scorned alternative products for decades I was forced to look around and found Bixies in LIDL to be as good as, if not even better, than the original Weetabix. More to the point, they were not much more than half the price of Weetabix in the same store. I've been buying all my chocolate in LIDL for years and their jams, honey and bread flour are terrific value for top quality. Moving to LIDL or Aldi could be seen as downshifting - or simply a smart move for many food items.
    Originally posted by relpet
    Resurecting an old post I know.
    For a long time we bought "real" Weetabix and I just don't know why. Switch to Sainsbury's own brand and no one in the family can tell the difference. Just switched to Sainsbury's basics version for the box I keep at work. Apart from the packaging and the rougher rectanlge cut of the biscuits I still cannot tell them apart from "real" Weetabix.
    Sainsbury's Basics "Weetabix" 36 pack 2p per biscuit
    Sainsbury's Wholewheat Bisc 48 pack 4p per biscuit
    "Real" Weetabix 24/48/72 pack 7p per biscuit

    Some Sainsbury's Basics stuff I don't like, beer / lager is rubbish for instance (Sainsbury's own brand "Parker" Bitter is good and better than Tesco's equivalent).

    And does anyone make Ketchup quite like Heinz? I don't think so.
    15% off my shopping, I think we did quite well to start with.
  • shopndrop
    • #9
    • 11th Mar 09, 1:39 PM
    • #9
    • 11th Mar 09, 1:39 PM
    Agree with post 3 about the jam. We also used to use Bon Mamam and now only buy from Aldi. Also Sainsbury's value mozzarella is fine on our HM pizza, Aldi bars of chocolate are much cheaper than well known brands and just as good. Value peppers - OK they are sometimes funny shapes but it doesn't matter if you are chopping them up anyway better than paying about 70p each when buying individually, most value veg is fine, maybe not perfect shapes but tastes to different to the more expensive ones.
  • shakka
    I've swapped from Sainsbury's taste the Difference freshley squeezed orange juice at 2.15 for 1 litre, to Aldi's at 1.16 and it's very nice. I also buy their chocolate, honey, fruit, pastrami, champagne and Bailey's replica and would recommend them all.
  • InDebted2U
    It's important to check the ingredients list when 'downgrading', if healthy eating and what's in your food are important to you.

    For instance, a shop brand tub of soft cheese costs around 65p. The 'value' version is about 6p cheaper, but is not simply soft cheese (although you wouldn't know this from simply glancing at the front). Stop to check the ingredients and you will find that added ingredients in the economy version include 'wheat fibre, citrus fibre and xanthan gum'. Similarly, economy desserts often include gelatin (derived from the bones & tissues of animals) as a cheap setting agent, whereas the more expensive versions may not.

    If you don't care what you eat, so long as it's cheap and seems to taste okay, then perhaps this isn't an issue. But if the quality/food value/processing is important then always remember to read the label. Cheaper is not always cheaper if the food is bulked out with 'fibres' or added water.
    2014 Targets
    run 500 miles (151/500)
    lose 50 lbs (11/50)
    clear all debts...

    achieving 2 out of 3 ain't bad
  • alison1308
    I'm presently unemployed so have played the food buget game frequently to feed myself and my daughter cheaply but healthily. Some great ideas out there. Try this one how to eat and drink for a 1 a day. great fun!!
  • skinflint1
    I was forced to shop in Aldi's in Penrith because Morrisons had burnt down. So in answer to the above question about ketchup, Aldi's is just as good!

    I sometimes buy Don Simon fruit juices which are NOT from concentrate & they are 1.50 for 2 1 litre carton, a lot cheaper than other brands.
    Last edited by skinflint1; 19-12-2009 at 11:06 PM.
  • slummymummyof3
    OH used to use gillette shaving gel but he now uses Aldi shaving gel which is 89p in comparison to over 2. Have been using Aldi and Lidl for about 16 months now and the quality is mostly just as good if not better than branded products and my shopping bill has nose dived from 120 per week to about 60. Most of the toiletries - facial cleanisng wipes 77p instead of Nivea ones @ 2 per pack, shower gel @ 49p, soft soap @ 55p. Aldi coated peanuts are amazing - paprika or chilli flavour @ 89p a bag and their cashew nuts are fab @ 1.29 for a 200g bag.
  • Sharon87
    Here's one interesting thing I've noticed about Chicken Soup:

    Heinz (80p) = delicous
    Sainsbury own brand = disgusting
    Sainsburys Bascis (20p-ish)= tastes like Heinz, but watered down!

    Strange how the basics is nicer than the regular own brand.
  • Budget shopper
    Opinions welcomed on:

    Tesco: Value / Markert Value
    Asda: Smartprice
    Sainsburys: Basics
    Co-operative: Simply Value
    Morrisons: Value

    I don't think Waitrose's Essentials really counts as it just like the standard own brand stuff elsewhere - and just at expensive!
  • MrsBartolozzi
    Hi there budget shopper, there have been loads of discussions on here about which basics brand tastes best and which items taste good/bad within each range.

    This is a discussion on which Sainsbury's basics items taste best.

    This a discussion about Tesco value products.

    I think there is an Asda one too, but it's not coming up in the search, you could have a look in the Food shopping and groceries board for other ideas too!

    It's only a game
    ~*~*~ We're only here to dream ~*~*~
  • cmccafferty1
    Aldi are very good for a lot of the basics, eggs, milk, flour, bread. I tend to use them as they are usually cheaper, but look out for the bargains in Tescos and Sainsburys - they are quite well hidden sometimes e.g. bottom shelf, but I have found some great bargains recently e.g. Sainsburys Basics Vinegar 13p compared to 67p for a standard bottle (same size) and more than 1 for Sarsons. Sainsburys Basics Soap 13p for 4 bars (much cheaper than Aldi or Sainsburys normal range). If you have the time I would suggest rather than do a big shop once a week or once a fortnight in a Supermarket, visit different shops at regular intervals, check out the prices of the things you need and take note of the bargains.
  • peacock
    Why is the Sainsburys Basics label supposed to be such a good buy? With loose bananas at 52p/kg, the basics bag at 1.15, containing (at least in our local branch) ripe and soft bananas, would cost only about 75p by weight. The same reasoning applies for Parsley. Only buy the basics pack if you don't have a freezer for the rest.
    I always try to visit all the local shops and if I am lucky, I may arrive at a time when there are plenty of reductions which I would normally buy on a regular shop, and can freeze or live with the damage (eg bent tin of biscuits for home use at Christmas)
  • chanie
    I bought some own brand cereal (weetabix and rice crispies) and Mr C was horrified. So, I bought some more and put them in a kellogs box. OH couldn't tell the difference. Even now, he still complains, but I do tell him that he didn't notice.

    I did try the Lidl Bixies (weetabix) but the consistency was different to Weetabix. It was fine to me, but you could tell it was different and OH doesn't like them.

    I've decided to make a point now of trying different brands when I go to the supermarket. I've tried some Lidl chocolate which was fine, as was the Tesco Ryelands one
Welcome to our new Forum!

Our aim's to save you money quickly and easily. We hope you like it!

Forum Team Contact us

Live Stats

2,196Posts Today

6,432Users online

Martin's Twitter