Main site > MoneySavingExpert.com Forums

IMPORTANT! This is MoneySavingExpert's open forum - anyone can post

Please exercise caution & report any spam, illegal, offensive, racist, libellous post to forumteam@moneysavingexpert.com

  • Be nice to all MoneySavers
  • All the best tips go in the MoneySavingExpert weekly email

    Plus all the new guides, deals & loopholes

  • No spam/referral links
or Login with Facebook
MoneySavingExpert.com Forums

View Single Post
# 2292
SunnyGirl
Old 08-06-2009, 10:25 AM
Fantastically Fervent MoneySaving Super Fan
 
Join Date: Nov 2008
Location: Greater Manchester
Posts: 2,289
Default

I've costed out the cheese flan just for my own benefit really but thought I'd post it any way.

1/2 a double pack Jus Rol puff pastry 83p
250g Cheese 99p
2 Onions 10p
2 Eggs 24p
Pinch mixed herbs 1p ?
Salt & Pepper 2p ?

I make it in a large oven tray (the size of the oven shelves) as it has to feed a lot of us. I grease the tray and roll out 1/2 of a double pack of puff pastry thinly to fit the tray. Then score through, but don't cut, around the edges of the pastry on the tray - about 2cms in. Grate the cheese, chop the onions and mix them together in a big bowl. Beat the eggs with salt, pepper & herbs and pour the egg mixture on the cheese mixture and stir to combine everything. Then simply pour it all onto the pastry base and smooth with a spoon so that it just reaches the edges that you've scored. Bake it at Gas 5 for about 20 minutes until the pastry edges have puffed up & the cheese mixture is bubbled & golden.

It may look like a faff but it's so easy and very tasty. Another thing you can do is make individual tarts in exactly the same way but just roll enough pastry (1/6th of the pack probably) for however many you want to make then do the same scoring etc. It can be as expensive or as cheap as you want. I've made it before with roasted vegetables, olives & feta cheese which doesn't make it a cheap family filler any more

Total per flan 2.19 It feeds the 6 of us for our evening meal with 2 portions left for later so 8 servings in all = 27p per serving

I like to serve it with homemade wedges and baked beans - yummy!

Last edited by SunnyGirl; 09-06-2009 at 1:49 PM.
SunnyGirl is offline
Reply With Quote Report Post
The Following 13 Users Say Thank You to SunnyGirl For This Useful Post: Show me >>
Contact Us - MoneySavingExpert.com - Archive - Privacy Statement - Top

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.

All times are GMT +1. The time now is 5:05 AM.

 Forum Jump  

Free MoneySaving Email

Top deals: Week of 10 September 2014

Get all this & more in MoneySavingExpert's weekly email full of guides, vouchers and Deals

GET THIS FREE WEEKLY EMAIL Full of deals, guides & it's spam free

Latest News & Blogs

Martin's Twitter Feed

profile

Cheap Travel Money

Find the best online rate for holiday cash with MSE's TravelMoneyMax.

Find the best online rate for your holiday cash with MoneySavingExpert's TravelMoneyMax.

TuneChecker Top Albums

  • VARIOUS ARTISTSKEEP CALM & CHILLOUT
  • SAM SMITHIN THE LONELY HOUR (DELUXE EDITION)
  • ED SHEERANX (DELUXE EDITION)

MSE's Twitter Feed

profile
  • Phones4U has fallen into administration, according to reports. We will explain what it means for customers in a full Q&A tomorrow.
  • RT @MartinSLewis: Got questions on your rights with Phones4u going into administration? We'll get a full Q&A together tomorrow am pls tweet?
  • What's going on with energy prices? We've asked energy experts to tell us their predictions on when prices will rise. http://t.co/bTw5jTaUi5
Always remember anyone can post on the MSE forums, so it can be very different from our opinion.
We use Skimlinks and other affiliated links in some of our boards, for some of our users.